StoryEditor

V rozpálenom detroitskom výťahu 19 hodín

19.08.2003, 00:00

Keď sa Detroitčanka Bettie Lloydová vracala späť do svojej kancelárie na 11. poschodí vo výškovej budove Fisher Building, určite išla schodmi. Po tom, čo vo výťahu, ktorý sa podobal rozpálenej panvici, musela stráviť nekonečné hodiny, ju doň už tak rýchlo nik nedostane. A podobné zážitky, i keď nie také dlhé, má dozaista mnoho ľudí po celom severovýchode USA a v južnej Kanade. Túto oblasť koncom uplynulého týždňa postihol výpadok elektrického prúdu dovtedy nevídaných rozmerov.
Audítorka miestneho odboru školstva sa vo výťahu zastaraného mrakodrapu škvarila 19 hodín a po vytrvalom volaní o pomoc ju požiarnici z výťahu vyslobodili, napísala americká tlačová agentúra Associated Press. "Som veľmi šťastná, že ma odtiaľ dostali. Veľa som sa modlila," tvrdí 52-ročná úradníčka. A Boh ju teda nakoniec predsa vyslyšal. "Panebože, konečne ste tu. Tisíckrát vďaka!," citovali médiá Lloydovú bezprostredne po tom, čo sa k nej dostal záchranný tím.
Na uviaznutú ženu upozornil Mark Blackwell z rozhlasovej stanice WJR, ktorá vysielala z 28-poschodovej budovy. Stalo sa to v piatok o pol desiatej, teda vyše 17 hodín po výpadku energie. Okamžite utekal zavolať pomoc. Paradoxne, Blackwell nebol jediný, ktorý o Bettie vedel. Už vo štvrtok ju totiž najmenej dvakrát počuli istí okoloidúci a prisľúbili pomoc, no tá neprišla. Podobných pomocichtivých by noviny The Detroit Free Press určite zaradili do svojej pravidelnej rubriky hriešnikov, po "Blackout 2003" sa v nej okrem spomínaných dvoch pánov ocitli všetci, ktorí sa bez ostychu predbiehali na preplnených čerpacích staniciach. Detroit bol totiž takmer úplne bez benzínu a do mesta ho museli dovážať v cisternách z ostatných častí Michiganu. Naproti tomu Bettie Lloydová bola označená za jednu zo svätíc. "Na mnohých bude spomínať s pôvabom a dávkou šarmu a skutočne, pani Lloydová bude jednou z nich," napísal denník.
Laura "Lulu" Evansová bola zas zo stoviek uviaznutých hrdinov jednou z najmladších, informovala televízia CNN. Jedenásťročnú slečnu vyslobodili po troch hodinách z výťahu bytovky na Manhattane. Požiarnici z newyorskej Upper East Side si museli cestu k nej doslova vysekať a keď sa im dvere nakoniec podarilo vylomiť, zdvihnutím za šortky Lulu vytiahli na slobodu. Školáčka sa od šťastia rozplakala aj keď hasiči sa ju žartovnými poznámkami pokúšali upokojiť. Starosta mesta Michael Bloomberg zdôraznil, že nik nemusel v newyorských výťahoch tráviť toľko času ako Detroitčanka Bettie. Všetkých záchranári a hasiči dostali von ešte predtým, než by mohli prísť k voľajakej ujme.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/servis, menuAlias = servis, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
06. jún 2023 11:37