StoryEditor

Uvažujete o práci v zahraničí? Neprehliadnite.

24.06.2003, 00:00

Najmä pre mladé dievčatá do 25 rokov sa snaha zarobiť si v zahraničí môže stať osudnou. Až vyše 100-tisíc ročne ich len v Európe končí v rukách pasákov a pašerákov, ktorí s nimi obchodujú, a nie je namieste domnievať sa, že práve vám sa to nemôže stať. Ak sa teda chystáte do zahraničia za prácou, prázdninovým či dovolenkovým pobytom, mali by ste mať na pamäti niekoľko užitočných informácií:
Predovšetkým treba vedieť, že za nijakých okolností nesmiete nikomu dať pas, aj keby ho mámil pod hocijakou zámienkou. Najmä pri práci načierno zamestnávateľ váš pas nepotrebuje.
Počas pobytu v cudzine si vybavujte všetky formality osobne. Lebo ak je človek v zahraničí bez pasu, ako by neexistoval.
Obráťte sa na políciu a veľvyslanectvo alebo konzulát SR, ak vám niekto pas vezme alebo ho stratíte.
Neprijímajte v cudzine dary ani pôžičky, nebuďte nikomu zaviazaní.
Ešte doma si overte adresu svojho budúceho zamestnávateľa a to, či vôbec existuje. Okrem toho si preverte, či ten, kto vám ponúka prácu v cudzine, má povolenie Národného úradu práce.
Predať pasákom vás môže aj známy, či dokonca kamarát.
Podpíšte zmluvu len v jazyku, ktorému dobre rozumiete.
Informujte blízkych, ak sú pracovné podmienky iné ako v zmluve, ktorú ste podpisovali a žiadajte vysvetlenie od sprostredkovateľov práce, prečo je to tak.
Neprijmite prácu načierno a vycestujte, až keď dostanete pracovné víza.
Naučte sa naspamäť adresu a telefónne číslo veľvyslanectva SR v krajine cieľa svojej cesty.
Nechajte presnú adresu a telefónne číslo miesta plánovaného pobytu rodičom a priateľom. Nechajte im aj informácie o budúcom zamestnávateľovi, fotokópiu pasu a svoju najnovšiu fotografiu.
Dohovorte sa na čase telefonátov domov, na ich pravidelnej frekvencii a dodržiavajte ju. Informujte ich aj o každej zmene pobytu.
Dohodnite si vetu či slovné spojenie, ktoré v prípade odpočúvaného telefonátu môže byť signálom, že potrebujete pomoc.
Vezmite si predplatenú telefónnu kartu a peniaze na návrat domov.
Dajte sa poistiť ešte pred cestou.
V núdzi sa kontaktujte s políciou aj v prípade, že sa predsa len dáte nahovoriť na čiernu prácu. Pri podozrení, že žena sa stala predmetom obchodovania, s ňou úrady vo väčšine európskych krajín zaobchádzajú ako s obeťou násilia a pokúšajú sa jej pomôcť.
V prípade hocijakých pochybností volajte (pred odchodom do cudziny, počas neho či po návrate so zlou skúsenosťou) na linku POMOCI OBETIAM NÁSILIA 0850 111 321.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/servis, menuAlias = servis, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
25. november 2024 00:17