StoryEditor

Briti začínajú diskutovať o ústave

25.05.2005, 00:00

Nový britský minister pre európske záležitosti Douglas Alexander naznačil, že všeľudové hlasovanie o európskej ústave vo Veľkej Británii bude zbytočné, ak by v referende o tejto otázke 29. mája povedali "nie" francúzski voliči. "Naším zámerom je zorganizovať referendum, ak bude o čom," povedal v závere minulého týždňa pre rozhlasovú a televíznu stanicu BBC.
Po nedávnych parlamentných voľbách sa teraz politické diskusie vo Veľkej Británii čoraz viac týkajú problematiky ratifikácie európskej ústavy. Premiér Tony Blair pod tlakom verejnosti všeľudové hlasovanie o tejto otázke prisľúbil už skôr -- v neposlednom rade i pre obavy, aby sa predvolebný boj nezmenil na zápas proeurópskych a protieurópskych síl. Tomuto nebezpečenstvu sa vyhol, aj keď šlo vlastne len o časové posunutie diskusií. Dolná komora britského parlamentu začne európsku ústavu prerokúvať v priebehu tohto týždňa. Opozícia vláde už vopred adresovala kritickú výčitku, že kabinet vlastne nevie, čo chce.
Londýnske ministerstvo zahraničných vecí sa vzápätí poponáhľalo s vyhlásením, podľa ktorého jedine najvyšší orgán EÚ -- rada -- môže rozhodnúť, či proces ratifikácie ústavy bude pokračovať aj po prípadnom francúzskom odmietnutí textu. Predchádzajúci minister pre európske záležitosti Denis McShane tvrdil, že nijaký plán B pre prípad francúzskeho "nie" neexistuje. A do diskusie sa zapojil aj hovorca liberálnych demokratov, ktorý vyhlásil, že by bolo nezmyslom organizovať "bezvýznamné referendum", ak by ústavu Francúzi neschválili.
"Referendum je potrebné, aby sme posilnili vládu pre budúce rokovanie," znie zase názor Liama Foxa, popredného zahraničnopolitického odborníka toryovcov. Osobne dokonca považuje za možné aj opakovanie francúzskeho referenda, naznačujúc paralely s podobnou situáciou v Írsku, ktoré kedysi odmietlo Zmluvu z Nice, ale potom hlasovanie opakovalo. "Rozhodujúce je, aby Briti mohli spolurozhodovať o zmluve, ktorá zásadne zmení pomer medzi Veľkou Britániou a Európou."
A nielen Fox sa domnieva, že protivníci ústavy sú vo väčšine. Podľa agentúry ICM sa v prieskume verejnej mienky až 54 percent opýtaných jednoznačne vyslovilo proti ústave -- a len 30 percent odpovedalo "áno". Veľká väčšina opýtaných tiež odmietla vládnu tézu, podľa ktorej odmietnutie ústavy sa rovná vystúpeniu Veľkej Británie z Európskej únie.
Referendum stavia premiéra Blaira pred dva problémy. Ak Francúzi dokument odmietnu, práve Londýn -- ako ďalšia predsednícka krajina EÚ od 1. júla -- sa bude musieť zaoberať vzniknutou situáciou. Ale ak by Francúzi ústavu schválili, zrejme by to Blairovu situáciu i v rámci vlastnej strany sťažilo. Takýto variant by pravdepodobne viedol k posilneniu protieurópskych nálad vo Veľkej Británii, so všetkými dôsledkami, ktoré by z toho vyplynuli -- i možného neschválenia ústavy. (hn/gaf)

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/servisne-prilohy, menuAlias = servisne-prilohy, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
23. december 2024 01:27