Výstavba nadregionálneho rekreačného komplexu Zelená voda v Kurinci pri Rimavskej Sobote, spolufinancovaného EÚ, sa dostala do druhej etapy. "Vlani sme získali teplú vodu z geotermálneho vrtu a skončili technickú prípravu územia, ktoré je teraz vybavené modernou inžinierskou infraštruktúrou. Tieto pozemky chce mesto ponúknuť na individuálne i komerčné využitie a rokuje so zahraničnými investormi, ktorí majú záujem o postavenie aquaparku," uviedla pre HN Janka Jurčuková, vedúca referátu mestského rozvoja v Rimavskej Sobote. Samospráva sa pustila do ambiciózneho projektu pred dvoma rokmi. Z predvstupového fondu Phare dostala 2 mil. eur, vyše 42 miliónov korún jej poskytla vláda a mesto zabezpečilo z vlastných zdrojov ďalších 30 miliónov. Počas jedného roka sa v Kurinci preinvestovalo okolo 170 mil. Sk. Zhotovilo sa 30 stavebných objektov, dva prevádzkové súbory a jedno geologické dielo, ktoré sprístupnilo na základe predchádzajúceho prieskumu v neďalekých Rimavských Janovciach vodu teplú vyše 33 stupňov. V ďalšej fáze výstavby, ktorá by sa mala skončiť do konca roku 2006, ráta projekt predovšetkým s vodným parkom, vybaveným atrakciami v otvorených i krytých bazénoch. Ďalej sa plánuje vybudovanie hotela a kúpeľno-kongresového centra, dvoch penziónov, autokempingu, športovísk a skanzenu gemersko-malohontskej dediny. Odhadované náklady na celkové dobudovanie areálu sa blížia k pol miliarde korún. V súčasnosti prebiehajú prípravy a kompletizuje sa dokumentácia, hovorí Jurčuková. Mesto sa podľa nej uchádza o granty z eurofondov na projekty a plánuje získať ďalšie prostriedky aj na stavebné aktivity. "Samospráva chystá inžiniersky kvalitne pripravené pozemky na predaj a je ochotná vstúpiť do spoločných aktivít s investormi," dodáva. Po dobudovaní by mal mať komplex Zelená voda dennú návštevnosť do štyritisíc osôb, ubytovaciu kapacitu okolo 700 lôžok a vytvoriť by mal niekoľko desiatok nových pracovných príležitostí.
Od hydromelioračnej nádrže k aquaparku
Väčšina ľudí z juhu Slovenska odchádza už roky na rekreáciu do Maďarska alebo k moru. Chceme, aby strávili dovolenku na európskej úrovni doma, vysvetľuje zámer povýšiť miestnu rekreačnú oblasť do vyššej kategórie Jurčuková. Táto myšlienka vznikla ešte v roku 1997 na pôde Regionálnej rozvojovej agentúry. Začalo sa to projektom obnovy, neskôr štúdiou o Kurineckých kúpeľoch a skončilo vyústením do rozsiahleho investičného zámeru, ktorému spočiatku málokto veril, najmä pre obrovské finančné nároky. Kurinec je už vyše 30 rokov so svojou niekoľkohektárovou, pôvodne hydromelioračnou nádržou prímestským turistickým strediskom. Schátrané objekty by mal čoskoro nahradiť investičný boom, zlú kvalitu vody v jazere zlepší novovybudovaná sedimentačná nádrž a atraktivitu územia jednoznačne posilní celoročne využiteľná termálna voda, tvrdia predstavitelia samosprávy z Rimavskej Soboty. Komplex nebude mať podľa nich konkurenciu v tejto časti južného Slovenska a má reálne šance stať sa atraktívnym a svojráznym centrom cestovného ruchu i pre zahraničných hostí.
StoryEditor
V Gemeri vyrastá rekreačný komplex s termálnou vodou
Výstavba nadregionálneho rekreačného komplexu Zelená voda v Kurinci pri Rimavskej Sobote, spolufinancovaného EÚ, sa dostala do druhej etapy. "Vlani sme získali teplú vodu z geotermálneho vrtu a skončili technickú prípravu územia, ktoré je teraz vybavené modernou inžinierskou infraštruktúrou, uviedla pre HN Janka Jurčuková, vedúca referátu mestského rozvoja v Rimavskej Sobote.