Mnoho študentov počas štúdia brigáduje, najčastejšie na základe dohôd o mimopracovnej činnosti, t. j. dohôd o vykonaní práce alebo dohôd o brigádnickej práci študentov, uzatvorených podľa Zákonníka práce. Minulú stredu sme uverejnili prvú časť príspevku o tom, ako je to so zdaňovaním odmien plynúcich z dohôd u študentov. Dnes uverejňujeme dokončenie, v ktorom rozoberáme to, ako má študent postupovať po skončení minulého roka.
Príjmy zdanené preddavkami na daň
Tieto príjmy nie sú daňovo vyrovnané (aj ak boli preddavky nulové). Ak mal študent za rok 2006 všetky zdaniteľné príjmy, vrátane odmien na dohody, zdanené preddavkami na daň, vyššie ako 45 408 Sk, bude povinný podať daňové priznania alebo požiada príslušného zamestnávateľa o ročné zúčtovanie (ak nemal iné druhy príjmov). Pri príjmoch nižších ako celková nezdaniteľná časť základu dane (90 816 Sk a ďalšie) mu však i napriek tomu nevznikne žiadna daňová povinnosť a zrazené preddavky na daň sa mu vrátia. Pri vyšších príjmoch sa na celkovú daňovú povinnosť započítajú.
Do uvedenej sumy 45 408 Sk sa na tento účel nezahrnujú príjmy, ktoré nie sú predmetom dane (napr. dividendy, pôžičky), príjmy oslobodené od dane (napr. štipendium, okrem doktorandského štipendia) a príjmy zdanené daňou (úroky v banke, ale aj príjmy zo závislej činnosti do 5 000 Sk mesačne pri nepodpísanom vyhlásení atď.).
Príjmy zdanené daňou
Pri príjmoch zdanených daňou je postup odlišný. Daň je v týchto prípadoch vyrovnaná, ak sa študent sám (dobrovoľne) nerozhodne takto zdanený príjem uviesť do daňového priznania (nie v rámci ročného zúčtovania -- to sa týka len preddavkov na daň). Ak tak spraví, zrazená daň bude považovaná za preddavok na daň, ktorý sa mu započíta na celkovú daňovú povinnosť. Bude to mať význam len pri príjmoch nižších ako je celková ročná nezdaniteľná časť základu dane (90 816 Sk), pretože zrazená daň sa študentovi vráti len do uvedenej výšky príjmov.
Študent bude vedieť, ako boli jeho príjmy zdanené, pretože zamestnávateľ všetky príjmy zo závislej činnosti (aj na dohody), bez ohľadu na to, či boli zdanené daňou alebo preddavkom na daň, uvedie do potvrdenia o zdaniteľných príjmoch zo závislej činnosti, ktoré bude súčasťou daňového priznania alebo ročného zúčtovania. Vzory tlačív potvrdení možno nájsť na internete (www.drsr.sk). Kópie potvrdení budú povinnou súčasťou daňových priznaní.
Čo je dôležité
Študentovi sa v priebehu roka oplatí uplatňovať si nezdaniteľnú sumu základu dane aj pri dohode o mimopracovnej činnosti, pretože zaplatí buď nižší preddavok na daň alebo žiaden. Príjem síce nebude daňovo vyrovnaný, ale za rok môže zarobiť bez zdanenia minimálne 90 816 Sk (prípadne aj viac, ak má nárok na ďalšie nezdaniteľné sumy základu dane). Pri nižších príjmoch sa mu všetky preddavky na daň vrátia ako preplatok na dani.
Ak študent pri dohode nepodpíše vyhlásenie s cieľom uplatnenia nezdaniteľnej sumy základu dane, zamestnávateľ z každej brutto odmeny zrazí daň vo výške 19 %. Študent však má šancu dostať takto zrazenú daň naspäť po skončení roka. Ak takto zdanené príjmy uvedie dobrovoľne do daňového priznania, zrazená daň sa mu pretransformuje na preddavok na daň a minimálne do výšky 90 816 Sk príjmov za rok 2006 sa mu zrazená daň vráti. Vrátenie dane však nemôže očakávať od zamestnávateľa. Ročné zúčtovanie sa týka len preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti. Tu sa ukazuje ako nevýhoda takto zdaňovať príjmy. Daň sa mu môže vrátiť len prostredníctvom daňového priznania.
Študentom, ktorí pracovali na dohody v priebehu roka 2006, sa oplatí podať daňové priznanie aj v prípade, ak povinnosť nemajú, t. j. aj pri príjmoch nižších ako 45 408 Sk, pretože zrazená daň alebo preddavky na daň sa im vrátia v plnej výške.
Ak však budú mať príjmy na dohody do sumy 45 408 Sk, ktoré neboli zdaňované vôbec z dôvodu výpočtu nulových preddavkov na daň, u nich nemá význam daňové priznanie podávať. Nad uvedenú hranicu priznanie podať musia, aj keď im daňová povinnosť nevyjde (pri príjmoch do 90 816 Sk).
Vychádzali sme z predpokladu, že študenti mali len príjmy z dohôd. Ak mali aj ďalšie druhy zdaniteľných príjmov, postupujú obdobne, ako iné fyzické osoby. Všetky zdaniteľné príjmy, ak boli spolu vyššie ako 45 408 Sk, musia priznať. Do výšky 90 816 Sk však nebudú zdanené.
Do daňového priznania môžu pri celkových príjmoch nižších ako 90 816 Sk zahrnúť aj ďalšie príjmy, ktoré mali zdanené zrážkou dane, napr. úroky z úsporného vkladu (na ich meno), ktoré im banka zdanila v roku 2006 19-percentnou daňou, peňažné ceny nad 5 000 Sk, príspevky do novín, časopisov, rozhlasu alebo televízie atď. (§ 43 cit. zákona). Pri celkových príjmoch vyšších ako nezdaniteľná časť základu dane to nemá pri našej rovnej dani význam.
Ak si študent platí životnú poistku alebo príspevky na účelové sporenie (prípadne aj na doplnkové dôchodkové sporenie), tak sa mu uvedená základná nezdaniteľná suma ešte zvýši o preukázateľne zaplatenú sumu (najviac 12 000 Sk) a ak by bol ženatý, tak si ešte môže uplatniť manželku ako vyživovanú osobu (podľa výšky jej vlastných príjmov, ktoré sa na tento účel započítavajú).
Daň si môže znížiť aj o daňový bonus, ak vyživuje nezaopatrené dieťa. Daňový bonus si môže nárokovať aj v priebehu roka pri podpísanom vyhlásení (aj pri dohode).
Zdravotné poistné a odvody
Ak ide o študentov, ktorí sú považovaní za nezaopatrené deti na účely zdravotného poistenia, poistné na zdravotné poistenie za nich platí štát len vtedy, ak za rok zarobia menej ako polovicu úhrnu minimálnych miezd (41 400 Sk) pri splnení podmienok "nezaopatrenosti" celý rok. Pri splnení podmienok len za niekoľko mesiacov sa táto suma primerane upraví.
Ak študent teda zarobil v roku 2006 viac, bude musieť zdravotné poistenie z predmetných príjmov zaplatiť sám.
Pokiaľ ide o odvody, tak pripomíname, že v čase výplaty odmien na dohody zamestnávateľ študentom nezráža žiadne poistné. Na základe týchto pracovnoprávnych vzťahov nie sú študenti, tak ako ostatní poistenci, považovaní za zamestnancov. Avšak na účely úrazového poistenia a garančného poistenia sú za zamestnávateľov považované aj právnické osoby alebo fyzické osoby, pre ktoré zamestnanci vykonávajú prácu na základe predmetných dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru.
Sadzba poistného na úrazové poistenie do 31. decembra 2006 bola 0,8 % z vymeriavacieho základu (§ 279 ods. 1 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov). Od roku 2007 je výška sadzby diferencovaná a má závisieť od toho, do ktorej nebezpečnostnej triedy je zamestnávateľ zaradený (pozri § 133 a 134 tohto zákona). Platí to, ak nedôjde k zmene.
Sadzba poistného na garančné poistenie pre zamestnávateľa je 0,25 % z vymeriavacieho základu.
Tieto platby výšku odmien študentov neovplyvnia. Ide o daňovo uznateľný výdavok zamestnávateľov.
Užitočné informácie
-- študenti sú daňovníkmi rovnako ako ostatné fyzické osoby. Pri zdanení ich príjmov sa aplikujú všeobecne platné princípy (zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov)
-- majú nárok, tak ako ostatní, na uplatnenie základnej nezdaniteľnej sumy (na daňovníka) vo výške 90 816 Sk, na vyživovanú manželku a do 12 000 Sk, ak si platia poistné na životné poistenie, účelové sporenie alebo vo výnimočných prípadoch aj na doplnkové dôchodkové sporenie. Postavenie študenta je významné v podstate len na účely platenia tzv. poistného (do príslušnej zdravotnej poisťovne)
-- ak zarobil študent za minulý rok viac ako polovicu úhrnu minimálnych miezd (41 400 Sk), mesačne viac ako 3 450 korún, musel platiť z príjmu zdravotné odvody 14 percent z minimálneho vymeriavacieho základu -- minimálnej mzdy. Tá bola 6 900 korún, od januára je 7 600 korún. Od januára teda zdravotné zaplatí z takéhoto minimálneho vymeriavacieho základu -- 1 064 korún.