StoryEditor

Comenius má skvalitniť vyučovanie v školách

15.11.2005, 23:00
Viac ako päťdesiat nových európskych projektov a sietí programu Comenius, ktorý má zvýšiť štandardy v školskom vyučovaní, dostane vyše sto miliónov eur. Takúto podporu pre Comenius schválila Európska komisia.

Viac ako päťdesiat nových európskych projektov a sietí programu Comenius, ktorý má zvýšiť štandardy v školskom vyučovaní, dostane vyše sto miliónov eur. Takúto podporu pre Comenius schválila Európska komisia. Do novej iniciatívy sa zapojilo v Európe takmer päťsto organizácií z 31 krajín, ktoré sa v súčasnosti podieľajú na vzdelávacom programe únie Socrates. Do programu Comenius sa prostredníctvom podpory partnerstiev škôl, školení pre učiteľov a školských vzdelávacích sietí každoročne zapojí takmer tri štvrte milióna žiakov a viac ako stotisíc učiteľov z vyše jedenásťtisíc škôl v celej Európe.
Desať miliónov eur bolo vyčlenených na 46 vybraných európskych programov kooperácie, z ktorých každý potrvá približne dva až tri roky a získa podporu v priemernej výške 220-tisíc eur. Projekty sú zamerané na profesionálny rozvoj učiteľov, vypracovanie učebných osnov a nových metodológií pre doškoľovacie kurzy a úvodné kurzy učiteľov, a na rozvoj doškoľovacích kurzov učiteľov, či výmenné kurzy učiteľov. Dva milióny eur sú určené na šesť nových trojročných sietí Comenius, ktoré budú venované efektívnejšiemu začleneniu rodičov do školského vzdelávania, zlepšeniu profesijného poradenstva na školách, podpore aktívneho občianstva, podpore medzikultúrneho vzdelávania a zlepšeniu využívania počítačov v triedach a pri školeniach učiteľov.
Nové projekty a siete budú zdrojom inovácií, ktorých výsledky budú zakomponované do Iniciatívy EÚ pre vzdelávanie a odborný výcvik 2010, kľúčového prvku Lisabonskej stratégie, ktorá chce z Európy urobiť najdynamickejšiu poznatkovo orientovanú ekonomiku sveta.

Rok 2003 - štyri projekty s účasťou Slovenska:
Prírodovedecká fakulta UKF Nitra - Moderné metódy vo výučbe matematiky
Pedagogická fakulta UMB - Moderné pedagogické metódy
Štátny pedagogický ústav - Etnické menšiny - rómske deti
Pedagogickopsychologická poradňa v D. Kubíne - Kurzy pre učiteľov migrantov a rómskych detí
V roku 2004 sa Slovensko zapojilo do troch centralizovaných projektov Comenius
- ako partner:
- Fakulta humanitných vied UMB - Interkultúrne štúdie pre vzdelávanie učiteľov na podporu európskeho občianstva
- Pedagogická fakulta Prešovskej univerzity - Školské partnerstvo a Interkultúrne vzdelávanie
- Nadácia Škola dokorán - Efektívne vyučovanie detí minoritných jazykových skupín v predškolských zariadeniach (Žiar n/Hronom)
Dva projekty - Comenius Siete:
- Spotrebiteľské vzdelávanie (Asociácia spotrebiteľov v Starej Ľubovni a Združenie spotrebiteľov z Bratislavy)
- Európska kultúra výživy (Osemročné súkromné gymnázium v Košiciach)
Slovensko je zapojené od roku 2005 v troch projektoch
- ako koordinátor:
Matematicko-fyzikálna fakulta UK - v projekte zameranom na využitie informačných technológií vo vyučovaní prírodovedných predmetov, s dôrazom na prípravu učiteľov týchto predmetov
- ako partner: Pedagogická fakulta UK v projekte zameranom na vizualizáciu kultúry v interkultúrnom európskom vzdelávaní, ktorého cieľom je stimulovať učiteľov na vizuálnu kultúru a gramotnosť v rámci prípravy učiteľov (základnej i ďalšej)
- ako partner: Filozofická fakulta UK v projekte Európski učitelia prírodovedných predmetov, ktorého cieľom je pregraduálna príprava učiteľov prírodovedných predmetov a využitie inovačných prístupov vrátane jazyka a internetu pri ich príprave

Viera Farkašová: O centralizovaných projektoch máme málo informácií

S Vierou Farkašovou, riaditeľkou Národnej kancelárie Socrates
Ako sa rozbieha implementácia projektov na Slovensku?
- Ide o 46 centralizovaných projektov Comenius schvaľovaných Európskou komisiou každoročne v rámci programu Socrates. Financie na projekty priamo prideľuje komisia na základe kontraktu uzavretého priamo medzi EK a inštitúciou koordinátora. Tieto projekty sú zamerané nielen na štandardy v školskom vyučovaní, ale na implementáciu nových tém vo vyučovaní, ako sú napríklad kultúrne dedičstvo, životné prostredie, európske občianstvo, odborné poradenstvo, interkultúrne vzdelávanie, výučba jazykov, matematika, nová úloha učiteľa, hodnotenie a kvalita vyučovania, manažment škôl, prírodné vedy a technológie a iné oblasti súvisiace so skvalitnením prípravy učiteľov a s kvalitou školského vyučovania.
Okrem projektov tohto typu sa na národnej úrovni schválilo ďalších 237 decentralizovaných projektov Comenius, v rámci ktorých spolupracujú slovenské materské, základné a stredné školy so školami v krajinách EÚ, ako aj v ďalších zúčastnených krajinách v Nórsku, na Islande, v Lichtenštajnsku, Bulharsku, Rumunsku a v Turecku. Obidva typy projektov sa začali implementovať v septembri.
O zapojení v sieťach Comenius nemáme zatiaľ podrobnejšiu informáciu, nemáme ani kópie predložených projektov - sú veľmi centralizované.
Aké sú skúsenosti Slovenska z prípravy projektov z minulosti?
- Slovenské inštitúcie, najmä fakulty pripravujúce učiteľov, sa pomerne intenzívne zapájajú do tohto typu projektov. Vzhľadom na úplnú centralizáciu v Európskej komisii však máme málo informácií o tomto type projektov. Nemáme žiadne spätné informácie o výstupoch z týchto projektov, napriek faktu, že na požiadanie poskytujeme konzultácie pri ich príprave. Ročne sa Slovensko zapojí do troch, štyroch projektov tohto typu.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/servisne-prilohy, menuAlias = servisne-prilohy, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
07. január 2025 14:23