Fénix v podobe slovenského filmu vstáva z popola. Rok 2007 bol nazvaný rokom slovenského filmu. Po premiére česko-slovenského projektu Jiřího Menzla Obsluhoval jsem anglického krále nás čaká premiéra viac ako desiatich filmov! Vyslovene slovenských celovečerných projektov je pomenej, väčšina z nich je vyrobená v koprodukcii. Napriek tomu ide po traumatických rokoch paralýzy o malý zázrak.
Príbeh v príbehu
Najbližšiu premiéru, presne siedmeho marca, má film Rozhovory s nepriateľom. Filmový debut režiséra Patrika Lančariča sa predstaví aj na festivale v Berlíne. Ide o sfilmovanú novelu, dodnes takmer ignorovaného, slovenského spisovateľa židovského pôvodu Leopolda Laholu. Príbeh sa odohráva na konci 2. svetovej vojny počas jedného dňa. Nemecký vojak zajme slovenského partizána a namiesto popravy mu daruje život, za čo je následne odsúdený z kolaborácie.
Dej je prekladaný zábermi zo súčasných vojnových konfliktov v Afganistane či Iraku. "Je to vlastne akási protivojnová rozprávka, ktorá reaguje na súčasné udalosti okolo nás," hovorí režisér filmu Patrik Lančarič. Ako doplnil - témou, prostredím, dobovým jazykom, ale aj hereckým obsadením sme chceli nadviazať na to najlepšie, čo na Slovensku vzniklo.
Svedčí o tom nielen fakt, že ide o čisto slovenský projekt natáčaný v srdci Slovenska - Terchovej, ale aj obsadenie Štefana Kvietika do kľúčovej postavy rozprávača príbehu. "Obrazovo aj duchovne akoby nadväzoval na filmy ako Medená veža, Majster a kat či Boxer a smrť... "
Keď cestovný ruch propagujú filmári
Mladý tím autorov sa nespoliehal na finančnú podporu štátu (nakoniec ich podporilo len ministerstvo obrany), ale išiel po vlastnej línii. Napriek tomu filmu nechýba dôraz na detail. Hudbu napríklad nahral 50-členný žilinský orchester a zložil ju mladý nádejný skladateľ Ivan Martinka. Filmári mali šťastie aj na prostredie. Natáčalo sa počas minuloročnej romantickej zimy v úžinách Jánošíkových dier pri Terchovej. "Keď sme to púšťali zahraničným kolegom, nechceli veriť, že sa na Slovensku nachádza takáto príroda," prízvukuje Lančarič. Je to vôbec prvý film, ktorý bol v týchto úžinách natočený. Nikomu predtým sa sem totiž nepodarilo dostať s techniku.
Hlavnú úlohu vo filme stvárnil Boris Farkaš. "Je to jeden z najexcelentnejších hercov našej doby. Preto je smutné, že sa vo svojom prvom veľkom filme objaví po päťdesiatke," vysvetľuje mladý režisér. Mená ďalších predstaviteľov ako Marko Igonda alebo Alexander Bárta sú podľa Lančariča zatiaľ neznáme len na Slovensku. "Marko žije v Čechách, ale je to jediný slovenský herec, ktorý hrá v hollywoodskych produkciách. Napríklad hral vo filme Behind the Enemy Lines s Genom Hackmanom."
Nízke teploty si však svoju obeť nakoniec vybrali. Borisovi Farkašovi omrzol palec na nohe a Markovi Igondovi odišli všetky nechty, pretože museli mať obutú dobovú obuv...
Odlety bocianov a iné filmy
Hlavný boom slovenských filmov však príde na jeseň. Okrem dokonale zmedializovaného historického trileru Bathory Story od Juraja Jakubiska to budú aj menej nápadné snímky ako napríklad Noc bocianov či nový film Juraja Nvotu Muzika. Ten prvý zobrazuje príbeh mladej letušky hľadajúcej pevnú pôdu pod nohami. Muzika sa zasa vracia do obdobia normalizácie, v ktorej traja muzikanti hľadajú cestu do hudobného šoubiznisu.
Celovečerný film pripravuje aj jeden z režisérov úspešného dokumentárneho seriálu Najväčšie kriminálne prípady Robert Šveda. Volá sa Démoni a zobrazuje osudy troch žien, z ktorých každá prežije Vianoce inak ako bola zvyknutá.
Stále najpočetnejšiu skupinu však tvoria filmy vychádzajúce z česko-slovenskej spolupráce. Česká režisérka Alice Nellis stavila na Ivu Bittovú vo filme Práve dnes. Zaujímavý zážitok sľubuje aj film Jiřího Vejdělka o putovaní troch Rómov zo severných Čiech na Slovenska s názvom ROMing. Hlavne, keď ich stvárnia také esá ako Marián Labuda a Bolek Polívka.
Akokoľvek pateticky to môže znieť, niektoré zo spomínaných filmových projektov vznikli len z čistého presvedčenia a dobrej vôle ich tvorcov. To, že iné (možno až okolo 80) štátom financované snímky ani po rokoch nevidel v multiplexe jediný Slovák, je zanedbateľné.