Počet platobných kariet na Slovensku sa ku koncu minulého roka vyšplhal na 3,21 milióna. Prostredníctvom nich ich držitelia vlani uskutočnili transakcie v hodnote 5,2 miliardy eur, čo je približne 202 miliárd korún. Z celkového počtu slovenské banky vydali 1,81 milióna kariet v spolupráci so spoločnosťou MasterCard Europe. "Spolu 1,45 milióna kariet bolo značky Maestro a 370-tisíc značiek MasterCard a MasterCard Electronic. Veľký rozvoj v roku 2004 zaznamenali kreditné karty, ktoré sú jedným z najrýchlejšie rastúcich segmentov slovenského trhu platobných kariet. Vlani dosiahol počet kreditných kariet spoločnosti MasterCard Europe na Slovensku 460-tisíc kusov, čo predstavuje medziročný nárast 35 percent," informuje Ján Čarný, generálny riaditeľ MasterCard Europe pre Českú a Slovenskú republiku.
Počet Visa kariet u nás dosiahol koncom minulého roka 1,4 milióna, z čoho až 1,3 milióna bolo debetných kariet. "Rok 2004 bol na Slovensku v znamení kreditných kariet, ktorých počet sa viac ako zdvojnásobil na 78-tisíc," uvádza regionálny manažér Visa Europe pre Slovenskú republiku Miloslav Kozler.
Bankomaty a POS terminály
Okrem počtu kariet neustále rastie aj akceptačná sieť bankomatov a POS terminálov u obchodníkov. Slovenské banky v súčasnosti prevádzkujú viac ako 1 700 bankomatov a takmer 16-tisíc platobných terminálov. Najviac bankomatov má stále Slovenská sporiteľňa, ktorá ich ku koncu minulého roka vlastnila 483. Za ňou nasledujú VÚB banka so sieťou 442 bankomatov (ku koncu roka 2004) a Tatra banka, ktorá vlastnila k 5. februáru 221 bankomatov.
"Problémom Slovenska stále zostáva, že nemá dostatočne veľkú akceptačnú sieť. Príliš veľa transakcií držitelia kariet vykonávajú v bankomatoch, pretože nie je dostatok obchodníkov, ktorí by platbu kartou akceptovali. Ale nie je to slovenským špecifikom. Keď sa pozrieme na históriu platobných systémov vo svete, vidíme, že krajiny prechádzajú rovnakými štádiami vývoja. V tomto smere som veľmi optimistická. Podiel hotovostných platieb sa bude znižovať tak, ako bude rásť počet obchodníkov s platobnými terminálmi," predpokladá Edvj Massazza-Gal, senior viceprezidentka sekcie Relationship Management pre strednú Európu spoločnosti Visa Europe.
Jej slová potvrdzuje aj Ján Čarný, generálny riaditeľ MasterCard Europe pre Českú a Slovenskú republiku: "Cítime pokračujúci pozitívny trend. Ľudia čoraz viac platia kartami u obchodníkov a čoraz menej ich používajú na výbery hotovosti z bankomatov. Je to výhodnejšie a pohodlnejšie tak pre držiteľov kariet, ako aj pre obchodníkov a banky. Nie je to však vec, ktorá by sa dala zmeniť zo dňa na deň."
Nárast bezhotovostných platieb
Nárast podielu platieb kartou u obchodníkov potvrdzujú aj banky. "V roku 2000 bol u našich klientov iba 5,3-percentný podiel bezhotovostných transakcií. V roku 2004 to už bolo 18 percent z celkového počtu kartových transakcií," opisuje Tatiana Hambálková z VÚB banky. Podobné skúsenosti ČSOB potvrdzuje aj jej hovorkyňa Marta Krejcarová: "Podiel operácií cez POS terminály sa stabilne zvyšuje. Kým v roku 2003 tvoril 19 percent, v minulom roku presiahol 21 percent a v súčasnosti predstavuje už 54 percent." V Slovenskej sporiteľni tvoria bezhotovostné platby u obchodníkov 43 percent kartových operácií. Približne tretinu transakcií kartami vykonajú na POS termináloch klienti UniBanky, Tatra banky, OTP Banky Slovensko a Istrobanky.
StoryEditor
Vlastníme vyše troch miliónov kariet
Z celkového počtu slovenské banky vydali 1,81 milióna kariet v spolupráci so spoločnosťou MasterCard Europe. Počet Visa kariet u nás dosiahol koncom minulého roka 1,4 milióna, z čoho až 1,3 milióna bolo debetných kariet. Okrem počtu kariet neustále rastie aj akceptačná sieť bankomatov a POS terminálov u obchodníkov.