StoryEditor

Účty pre mladých s výhodami a zľavami

Založenie bežného účtu je prvým krokom aj k ďalšej spolupráci medzi klientom a bankou, napríklad k poskytnutiu spotrebných či hypotekárnych úverov. Aj banky na Slovensku si tento fakt uvedomujú a preto pre študentov pri správe účtu ponúkajú množstvo výhod. Zadarmo, alebo so zľavou majú zasielanie výpisov poštou, internet banking, výbery z bankomatov, zväčša zadarmo v sieti konkrétnej banky a so zľavou z bankomatov ostatných bánk na Slovensku. Okrem obyčajných platobných kariet majú majitelia študentských alebo mládežníckych kont zľavy pri získaní medzinárodných platobných kariet.

HVB
HVB Bank ponúka pre študentov balík služieb - tzv. Student package, z ktorého si študenti môžu vybrať základné Basic konto, zvýhodnené Bonus konto, alebo účelový úver Travel. Získať ho môžu len študenti denného štúdia vysokých škôl do 26 rokov. Okrem výhod uvedených v tabuľke má študent pri Bonus konte k dispozícii termínovaný účet. Zaujímavou službou je tzv. inteligentný účet - možnosť automatického udržiavania určeného zostatku na bežnom účte prevodom prostriedkov na, resp. z termínovaného účtu. Keď študent skončí školu, možnosť získať hypotekárny alebo spotrebný úver so zľavami pri poplatkoch. Takúto výhodu má len počas toľkých rokov, koľko mal vedený Student package. Bonus konto zahŕňa vedenie devízového bežného účtu v USD alebo eur, medzinárodnú embosovanú debetnú platobnú kartu VISA Classic bez vinkulácie za polovičný ročný poplatok (425 Sk), dvakrát ročne preplatenie bankových šekov za zvýhodnených podmienok (200 Sk/šek), termínovaný účet v USD alebo eur, možnosť výmeny cestovných šekov formou výberu a vkladu na vlastný účet bez poplatkov, možnosť previesť kartu vydanú k bežnému účtu v Sk na bežný účet v USD alebo eur a naopak. Mesačný poplatok za Bonus konto je 0,25 USD, resp. 0,25 eur.

SLSP
Slovenská sporiteľňa má pre vysokoškolákov produkt s názvom SPOROžíro vysokoškolák. Podmienkou je predloženie potvrdenia o návšteve vysokej školy. Napriek tomu, že banka vedie účet v Sk, je možné prostredníctvom neho realizovať aj platobný styk v cudzej mene. Na účet vám však banka pripíšeme peniaze prepočítané aktuálnym kurzom v korunách. Z účtu je tiež možné vykonať úhradu do zahraničia v cudzej mene, napr. zaplatiť poplatok za jazykový kurz. V cene je platobná karta VISA Electron a možnosť získať platobnú kartu VISA EURO 26. Výhodou je aj členstvo v Študentskom klube Slovenskej sporiteľne.

UniBanka
UniBanka má pre študentov dva druhy produktov. Študentské konto s Balíkom služieb EB Študent (zamerané na elektronické bankovníctvo) a Študentské konto. Produkty sú určené pre všetkých mladých ľudí od 15 do 26 rokov. Majiteľ balíka EB Študent má zadarmo 5 debetných účtovných položiek prostredníctvom elektornického bankovníctva a všetky kreditné. Zadarmo má aj bezhotovostné platby. Pri oboch balíkoch majú majitelia nárok trikrát do mesiaca vybrať si peniaze z bankomatu bez poplatku. Medzinárodná platobná karta VISA Classic alebo MasterCard Silver je za 230 Sk ročne. Študent môže výhodnejšie vyberať z bankomatu aj v zahraničí, a to len za 80 korún za jeden výber.

ČSOB
Banka má pre študentov dva produkty: ČSOB Junior konto pre mladých ľudí vo veku 15 - 19 rokov a ČSOB študentské konto pre študentov riadneho denného štúdia na vysokej škole. Majitelia Junior konta majú nárok na bezplatné vydanie domácej karty, zriadenie, zmenu či zrušenie trvalých príkazov, vydanie prvej ISIC karty - ČSOB a poskytnutie prvej Karty mládeže Euro 26 zadarmo. Obe karty majú ročnú platnosť. Zadarmo je k dispozícii aj ČSOB LINKA 24. Študenti majú nárok na jednu platobnú kartu počas trvania programu, teda aj jej obnova, alebo iba prvej platobnej karty typu Standard EC/MC domáca, Standard EC/MC medzinárodná, VISA Classic medzinárodná s 50-prcentným znížením poplatku zo základnej ceny. Zadarmo je aj prvá ISIC karta a Karta mládeže Euro 26.

Tatra banka
Banka od septembra začína namiesto doterajšieho balíka TatraStudentTB ponúkať nový produkt TatraStudent MultiSetTB. V jeho rámci je zahrnutá MultiKartaTB. Ide o medzinárodnú platobnú kartu VISA Electron v kombinácii s električenkou a ISIC medzinárodným preukazom. Študenti Slovenskej technickej univerzity môžu kartu využívať aj ako študentský preukaz. V balíku je ročné členstvo v ISIC, možnosť povoleného prečerpania účtu, vedenie účtu bez minimálneho zostatku, elektronické bankovníctvo, 6 bezplatných transakcií mesačne a výpis 1-krát ročne.

VÚB
Start konto je určený mladým ľuďom od 15 do 26 rokov. Má charakter bežného účtu, ale slúži aj na sporenie. Banka klientovi úročí vklad podľa výšky zostatku. Od prvého septembra má klient možnosť za 250 korún získať platobnú kartu VISA Electron a kartu mládeže Euro 26 v jednom. Doterajší vlastníci Start konta, ktorí už vlastnia kartu, ju dostanú za 150 korún. Výhodou konta sú aj nulové účtovné položky na všetky papierové a elektronické operácie, zadarmo je aj zadávanie, rušenie či zmena trvalých príkazov. Pri úrazovom poistení v Generali získajú zľavu 35 percent.

Základné poplatky pri študentských účtoch
 

Názov produktu

Vedenie účtu (mesačne)

Karta v cene - medzinárodná

Výpis z účtu

Výber - vlastný bankomat

Výber - cudzí bankomat

Zrušenie účtu

Možnosť prepčerpania

InternetBanking

SLSP

SPOROžíro vysokoškolák

0

VISA Electron

0

0

34 Sk

0

áno

zadarmo

SLSP

SŽÚ junior

0

VISA Electron

0

0

34 Sk

0

nie

zadarmo

SLSP

SŽÚ EURO 26

0

VISA Electron

0

0

34 Sk

0

áno

zadarmo

VÚB

Start konto

0

50 Sk za Maestro/Visa Electron (5)

0

0

30 Sk

100 Sk

nie

zadarmo

ČSOB

Junior konto

0

Maestro alebo Visa Electron

0

0 + 5,5 ÚP

20 + ÚP 5,5 Sk

100 Sk

áno

zadarmo

ČSOB

Študentské konto

0

Maestro alebo Visa Electron

0

0 + 5,5 ÚP

20 + ÚP 5,5 Sk

100 Sk

áno

zadarmo

Tatra banka

TatraStudent MultiSetTB

19 Sk

MultiKartaTB VISA Electron

0 (7)

0 + ÚP 0 Sk (8)

30 + ÚP 4 Sk (9)

0

áno

zadarmo

HVB Bank 

Basic Konto

0

Maestro 

0 (3)

0

5 výberov s 50 %-nou zľavou

0

áno

zadarmo

UniBanka 

Študentské konto

15 Sk

Cirrus Maestro alebo Visa Electron (2)

0 + poštovné

3 výbery zadarmo 

3 výbery zadarmo

100 Sk

áno

zadarmo

UniBanka 

Konto EB Študent

0

Cirrus Maestro alebo Visa Electron (2)

0 + poštovné

3 výbery zadarmo

3 výbery zadarmo

100 Sk

áno

zadarmo

Ľudová banka

Konto mladých

20 Sk

Nie (4)

5 + poštovné

0 + ÚP 6 Sk

12 + ÚP 6 Sk

200 Sk

áno

zadarmo

Ľudová banka

ENTER (podúčet rodiča)

0

Cirrus/Maestro

5 + poštovné

0 + ÚP 6 Sk

12 + ÚP 6 Sk

0

nie

–-

Istrobanka

IstroJuvent

12 Sk

50 % zľava na prvú kartu

0 + poštovné

0 + ÚP 3,5 Sk

15 + ÚP 3,5 Sk

100 Sk

nie

zadarmo

Poštová banka

PostKonto Junior

0

nie

0 + poštovné

0 + ÚP 1 Sk

20 + ÚP 1 Sk

100 Sk

áno

zadarmo

OTP Banka

READY Konto

0

Maestro

0 + poštovné

13 Sk

36/13 Sk (6)

50 Sk

nie

zadarmo

PKB

Axion

0

Maestro

5 + poštovné

0

5/10

100 Sk

áno

zadarmo

(2) domáce platobné karty. Študent si môže za 80 Sk zakúpiť medzinárodnú Cirrus Maestro.

(3) štvrťročne

(4) Možnosť kúpiť medzinárodnú Cirrus/Maestro za cenu 100 Sk na 2 roky

(5) bezplatne je k dispozícií Visa Web Student

(6) Pre mladých vo veku od 18 do 26 rokov 13 Sk, ostatní 36 Sk

(7) výpis z účtu raz do roka

(8) v balíku je zahrnutých 6 automatizovaných transakcií, ostatné 0 Sk + ÚP 4 Sk

(9) prvý výber z cudzieho bankomatu v kalendárnom mesiaci je bez poplatku za výber hotovosti a bez poplatku za účtovnú položku.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/servisne-prilohy, menuAlias = servisne-prilohy, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
08. december 2023 04:47