StoryEditor

S repelentmi proti nástrahám prírody

04.07.2003, 00:00

Kliešte vychádzajú spolu s prvými lúčmi slnka. Nachádzajú sa v tráve, v nízkych porastoch, krovinách. A začínajú robiť "šarapatu". Vo svete prenášajú asi 30 choroboplodných zárodkov -- u nás je popri víruse kliešťovej encefalitídy najnebezpečnejšou baktéria lymskej boreliózy. Ako s nimi zatočiť?

Vírus kliešťovej encefalitídy neobchádza ani deti. V čase najväčšieho výskytu kliešťov sa zdržiavajú v prírode najviac, či už pri hrách v parkoch, pri pobyte u starých rodičov alebo v letnom tábore. Pred útokom týchto dvojmilimetrových "príživníkov" ich chráňme vhodným oblečením a repelentmi. Na potulky prírodou uprednostnime košele s dlhými rukávmi a dlhé nohavice, nezabudnime na ponožky a prikrývku hlavy. Repelentmi proti kliešťom a komárom, ktoré dostať v drogériách i lekárňach, deti natierajme každé dve hodiny. Nové repelenty už nezapáchajú -- používajme ich nielen na pokožku odhalených častí tela, ale aj na rukávy, golier, spodné časti nohavíc a topánky. Pri dodržaní všetkých zásad prevencie je pravdepodobnosť stretnutia s týmito vrtkými cudzopasníkmi minimálna. A ak predsa objavili kúsok nechránenej pokožky? Musíme ich ihneď odstrániť.
Ako sa kliešťa zbaviť?
Pozor, nestačí dieťa osprchovať -- keď je kliešť už prisatý, je imúnny i voči silnému prúdu vody! Ak ho nezbadáme, nerušene pokračuje v nasávaní krvi. Zadusme ho kvapkou liehu, oleja či vrstvičkou krému. Jemnými vláčnymi pohybmi ho chumáčikom vaty vytiahnime von. Nestláčajme ho, aby sme prípadný infikovaný obsah jeho žalúdka nevytlačili do ranky. Nikdy kliešťa netrhajme násilím a po jeho odstránení ranku dezinfikujme jódovým či iným dezinfekčným prostriedkom! Dbajme o to, aby sme ho vytiahli do 24 hodín od prisatia. Po tomto čase začína vypúšťať jedovaté látky, čo je pre organizmus zvlášť nebezpečné.
Pozorne skontrolujme miesto, kam sa kliešť prisal. Ak sa okolo neho objaví kruhové začervenenie kože s charakteristickým bledším ústredným kruhom okolo vpichu, určite vyhľadajme lekára! Môže ísť o lymskú boreliózu.
Čo je kliešťová encefalitída? (text dať do rámika či plôšky)
Ide o akútne horúčkovité ochorenie, ktoré postihuje centrálny nervový systém. Ohlasuje sa bolesťami hlavy, horúčkou, slabosťou, až po príznaky zápalu mozgových blán a mozgu. Keďže každý štvrtý prípad kliešťovej encefalitídy spôsobuje dlhodobé zdravotné ťažkosti, ba môže mať až smrteľné následky, ochorenie netreba brať na ľahkú váhu.
Očkovanie. Je najspoľahlivejšou ochranou proti kliešťovej encefalitíde. Pre deti je dostupná špeciálna vakcína, ktorej výhodou je nižší výskyt sprievodných príznakov očkovania -- teploty, únavy a bolesti hlavy
Čo je lymská borelióza? (text dať do rámika či plôšky)
Spôsobujú ju pomalé vírusy. Zaberajú na ňu antibiotiká, ale s liečbou netreba otáľať. Ak príznaky, ktoré sa prejavujú aj ako slabá chrípka, prehliadneme, môže prepuknúť aj po rokoch. Máva veľmi vážny priebeh a môže skončiť i celkovým ochrnutím.
Očkovanie. Proti lymskej borelióze zatiaľ vakcína vyvinutá nebola, jediná ochrana je prevencia, čiže zabrániť vpichu kliešťa, napríklad repelentnými prípravkami.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/servisne-prilohy, menuAlias = servisne-prilohy, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
25. november 2024 10:36