StoryEditor

Grécko predstavilo svoje priority

07.01.2003, 23:00

"Rok 2002 bol výnimočným rokom pre Európsku úniu. A rok 2003 by mal byť rovnako dôležitým," povedal grécky minister zahraničných vecí Georges Papandreou, keď v Bruseli predstavoval priority svojej krajiny počas nadchádzajúceho šesťmesačného predsedníctva v Európskej únii. Mottom Grékov je -- Naša Európa. "Zdieľanie" budúcnosti v spoločenstve hodnôt.
"Prvou a najdôležitejšou prioritou gréckeho predsedníctva v nadchádzajúcich mesiacoch bude ukončiť proces rozšírenia o desať kandidátskych krajín," informoval veľvyslanec Helénskej republiky v SR Efstathios Daras. S tým súvisí aj návrh textu prístupových zmlúv, ktoré musí do konca februára schváliť EK a najneskôr do 9. apríla 2003 Európsky parlament. K ich podpisu by malo dôjsť 16. apríla 2003 na summite EÚ v Aténach. Hlavnou prioritou gréckeho predsedníctva bude budúcnosť Európy. Rokovania na túto tému by sa mali začať v júni na zasadnutí Európskej rady v Solúne. "Zastávame názor, že na tejto diskusii by sa mali aktívne podieľať aj kandidátske krajiny, ktoré v tom čase ešte nebudú členmi, ale je dôležité aj pre nich, aby vyjadrili svoje názory, ktoré potom treba zobrať do úvahy," povedal Daras.
Grécko sa tiež zaviazalo posilniť "stagnujúce" medzinárodné vzťahy a spoluprácu v oblasti obrany. Po zverejnení najdôležitejších priorít predsedníctva, ktoré zahŕňajú ilegálne prisťahovalectvo a posilnenie konkurencieschopnosti, grécky premiér Costas Simitis vyhlásil, že medzinárodná prítomnosť európskej pätnástky by mala byť silnejšia. "Chceme posilniť spoločnú zahraničnú, obrannú a bezpečnostnú politiku, aby Európska únia mohla zohrávať ešte dôležitejšiu úlohu na medzinárodnej scéne. Viem, že zaostáva," povedal novinárom Simitis. Keď dôjde k medzinárodnej kríze, EÚ je pravidelne kritizovaná za to, že nedokáže hovoriť jedným hlasom.
Simitis, ktorého vláde sa pripisuje zásluha za zlepšenie vzťahov s odvekým rivalom Tureckom, povedal, že bude tiež podporovať vzťahy s Ankarou, a to aj po tom, ako európska pätnástka na summite nevyhovela tureckej požiadavke stanoviť konkrétny dátum začatia prístupových rokovaní. Brusel má prehodnotiť pozíciu Turecka v decembri 2004 s vyhliadkou, že mu stanoví aj termín začatia negociácií. "Budeme podporovať nové partnerstvo s Tureckom," prisľúbil Simitis.
Grécko, ktoré sa stalo členom únie v roku 1981, je pomerne skúseným európskym vodcom. V EÚ už predsedalo trikrát v roku 1983, 1988 a 1994. Rozpočet gréckeho predsedníctva je stanovený na 36 miliónov eur.
Päť gréckych priorít:
Rozšírenie realitou
-- Dodržanie časového harmonogramu a uľahčenie postupnej integrácie nových členských krajín do únie.
-- Implementácia novej posilnenej predvstupovej stratégie pre Bulharsko a Rumunsko.
-- Podpora Turecka pri začatí prístupových rokovaní podľa časového harmonogramu stanoveného na summite v Kodani.
-- Podpora spolupráce EÚ s balkánskymi krajinami prostredníctvom dohôd o spolupráci (odstránenie obchodných prekážok).
Implementácia lisabonského procesu
Grécke predsedníctvo sa bude usilovať o ďalšiu implementáciu lisabonského procesu o konkurencii, kohézii a udržateľnom rozvoji:
-- Podnikanie: schválenie takzvanej Zelenej knihy o podnikaní, kroky vedúce k implementácii Európskej charty pre malé podniky, zjednodušenie regulačného rámca.
-- Európska ekonomika založená na vedomostiach: rozvoj výskumu, zvýšenie investícií do výskumu a technológií, schválenie európskeho patentu, reforma vzdelávania.
-- Prepojenie Európy: podpora ďalšej integrácie v energii, doprave a finančných trhov.
-- Viac a lepšie pracovné miesta: synchronizácia nariadení ekonomickej a sociálnej politiky, revízia Európskej zamestnaneckej stratégie, zlepšenie kvalitatívnych aspektov práce.
-- Zabezpečenie budúcej prosperity prostredníctvom trvalo udržateľného rozvoja: jarný summit Európskej rady stanoví ciele pre ďalší pokrok na dosiahnutie trvalo udržateľného rozvoja.
Postoj k imigrácii
Grécke predsedníctvo bude pracovať na implementácii rozhodnutí júnového summitu v Seville týkajúcich sa nelegálnej imigrácie, spoločného manažmentu hraníc a azylovej politike.
Budúcnosť Európy
Grécke predsedníctvo chce vydláždiť cestu novej politickej fáze v procese európskej integrácie. Bude spolupracovať s talianskym predsedníctvom na príprave medzivládnej konferencie o nových reformách Európskej únie.
Vonkajšie vzťahy
Grécke predsedníctvo prehodnotí vzťahy medzi krajinami Európskej únie a jej susedmi: balkánskymi krajinami, krajinami pri Stredozemnom mori, Blízkeho východu, Ruska a krajinami pri Čiernom mori.

Čo čaká grécke predsedníctvo:
-- 21. -- 22. marca: Summit Európskej rady v Bruseli, ktorého hlavnými bodmi budú stratégia trvalo udržateľného rozvoja, implementácia lisabonského procesu, prístupové zmluvy a reformy únie
-- 16. apríla: Summit v Aténach -- podpis prístupových zmlúv
-- Jún: Summit Európskej rady v Solúne, ktorého hlavnou témou bude diskusia o budúcnosti Európy
Celkovo sa počas gréckeho predsedníctva v únii uskutočnia dva summity Európskej rady, päť medzinárodných summitov, 39 pravidelných stretnutí Rady ministrov a 14 neformálnych ministerských rád a stretnutí.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/servisne-prilohy, menuAlias = servisne-prilohy, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
23. december 2024 05:02