StoryEditor

Návrh na odvolanie Jahnátka predložia v utorok 10. apríla

26.03.2007, 14:21
Autor:
SITASITA

Opozícia v utorok po Veľkej noci predloží do parlamentu návrh na odvolanie ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka. Ako uviedol dnes na tlačovej besede predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda, opozičné strany sa dohodli na podaní návrhu, pretože vyčerpali všetky iné možnosti a premiér Robert Fico odmietol vo veci Jahnátka konať. Opozícia kritizuje Jahnátka za výroky o korupcii v zbrojárstve pre týždenník Trend. Minister sa podľa opozície diskvalifikoval a morálne zlyhal, lebo sám oznámil, že kryje korupciu štátnych firiem, nabádal na korupciu a klamal, keď sa snažil zvaliť vinu na médiá, že prekrútili jeho slová.
Dzurinda tiež upozornil na Ficove slová, podľa ktorých bude konať v prípade hrubého porušenia zákona ministrom. "Bude Fico konať, keď minister poruší zákon tenkým spôsobom," opýtal sa Dzurinda, podľa ktorého o tom, čo je hrubé a tenké bude rozhodovať nový "LenOn". Zdôraznil tiež, že je otázne, či Fico môže vôbec Jahnátka odvolať, keď je nominantom mecenáša Smeru - SD Juraja Širokého.
Koalíciu podľa Dzurindu drží puto obchodov, ktorého súčasťou sú aj úplatky. Nemyslí si preto, že by vládni poslanci pri odvolávaní Jahnátka v tajnom hlasovaní zmenili svoj postoj. "Hlavný význam vidím v rozprave," uviedol. Predseda SMK Béla Bugár však očakáva, že niektorí koaliční poslanci sa zdržia hlasovania a tak priamo ministra nepodporia.
Podľa Dzurindu Fico odmieta komunikovať a zúčastňovať sa na diskusiách, pričom ide príkladom aj svojim ministrom, najnovšie ministrovi obrany. František Kašický sa podľa predsedu SDKÚ-DS odmieta zúčastniť na televíznej debate so svojimi predchodcami a dnes poslancami NR SR Jurajom Liškom a Martinom Fedorom. Koaliční poslanci zas na ministerstve obrany nechcú umožniť poslanecký prieskum. Dzurinda tiež oznámil, že Liška s Fedorom sa z rezortu obrany usilujú získať aj určité materiály. "Keď ich nedajú Liškovi a Fedorovi, pôjdem ich na ministerstvo pýtať sám," uviedol.
Návrh na odvolanie v parlamente označil predseda KDH Pavol Hrušovský za jediné politicky ústavné, múdre a správne riešenie. Podľa neho sa totiž ministrovými výrokmi naplnil kalich trpezlivosti po tom, čo vymenoval do funkcií v štátnych podnikoch ľudí spojených s divokou privatizáciou z čias vlády Vladimíra Mečiara. Hrušovský tiež upozornil na informácie z polície, že zhromažďuje materiály, ktoré súvisia s výrokmi Jahnátka.
SNS sa zatiaľ týmto návrhom opozície nezaoberala, uviedol pre agentúru SITA predseda poslaneckého klubu tejto koaličnej strany Rafael Rafaj. Dodal, že podľa jeho názoru neexistuje dôvod na odvolanie Jahnátka a minister hospodárstva má dôveru národniarov. Podpredseda ĽS-HZDS Milan Urbáni zdôraznil, že ani ich strana nebude hlasovať za odvolanie ministra hospodárstva. Jahnátek je podľa neho jedným z najlepších ministrov súčasnej vlády a nie je dôvod odvolať ho.

Agentúra SITA vydá aj zvukovú správu.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
09. jún 2023 17:53