Ministrovi zdravotníctva Rudolfovi Zajacovi sa podľa jeho slov nepodarilo v uplynulom volebnom období presvedčiť občanov, že reforma zdravotníctva je potrebná a po nej im bude lepšie slúžiť. Pacienti podľa neho najviac hodnotia prístup zdravotníckeho personálu. "Nepodarilo sa ani v zdravotníckych zariadeniach v pôsobnosti štátu zvýšiť humanizáciu," pripustil Zajac. "Aj našim zdravotníkom chvíľu potrvá, kým sa začnú k pacientom správať lepšie," dodal minister. Podľa neho si to zdravotnícky personál ani neuvedomuje, no jeho prístup bude treba zmeniť.
Ako Zajac upozornil, mnoho výčitiek a sťažností občanov smeruje na ministerstvo zdravotníctva neoprávnene, od občanov, ktorým pre zmenu kritérií hodnotenia ich stavu zrušili invalidný dôchodok. Napriek tomu sa občania stále boja, i keď situácia sa v tejto oblasti zlepšuje. Stúpa totiž počet podaní na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. "Na zmenu vzťahov medzi lekárom a pacientom je však treba dlhší čas," povedal minister. Podľa neho aj lekár musí myslieť na to, že pacient k nemu nemusí prísť. A to je úloha pre zdravotné poisťovne, aby si prestali objednávať výkony u nekvalitných poskytovateľov.
R. Zajac nastúpil do kresla ministra zdravotníctva ako nominant Aliancie nového občana (ANO). Po jej odchode z vládnej koalície však Zajac ostal členom kabinetu. Túto pozíciu minister označil za zvláštnu, pretože si ho jednotlivé strany "osvojovali ako sirotu v Čenkovej deťoch". "Treba im však rozumieť, pretože akú garanciu dáva člen vlády bez politického krytia?" pripustil minister. Zároveň však dodal, že je vďačný ANO, ktorá ako jediná mala odvahu presadzovať reformu zdravotníctva.
Podľa Zajaca reforma zdravotníctva neskončila a jemu sa za štyri roky podarilo položiť jej základy. Považuje ich však za základy pevné. Minister vyjadril obdiv zdravotníkom, ktorí dokázali prejsť na fungovanie podľa nových zákonov. "Korím sa pred ich majstrovstvom, umením a obetavosťou," komentoval Zajac.
Reforma sa podľa Zajaca nezaobišla bez chýb, pri takýchto komplexných zmenách sa im však nedalo vyhnúť. "Chcem však povedať, že nikdy sme nemali záujem poškodiť slovenských občanov. Naopak, snažili sme sa im vytvoriť spravodlivý, solidárny a podľa možnosti skvalitňujúci sa systém," zdôraznil Zajac. Podľa neho kvalita zdravotnej starostlivosti stúpla, i keď sa o tom nehovorí. Minister pripomenul, že sa značne zvýšil počet výkonov v kardiológii či onkológii. "Keď som nastupoval do funkcie, bol k dispozícii horko-ťažko jeden druh humánneho inzulínu. V súčasnosti ich je sedem," dodal Zajac.
Minister je však najviac hrdý na nový systém záchrannej zdravotnej služby, napriek tomu, že výberové konania sprevádzala kritika. "Teraz je treba tento systém dokončiť, dobudovať oddelenia urgentnej medicíny," zdôraznil Zajac. Ako oznámil, v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach sa majú tieto oddelenia postupne vybudovať. Nemocnice dostanú prvú dotáciu v objeme po 50 mil. Sk, zvyšné investície si musia zabezpečiť samy. Na vybudovanie jedného oddelenia urgentnej medicíny bude treba približne 150 až 200 mil. Sk.
StoryEditor