Zníženie cien liekov v kategóriách, kde je možné využiť náhradné farmaceutiká. Na druhej strane, ľudia viac doplatia za staršiu generáciu liekov. To sú opatrenia, ktoré prijala kategorizačná komisia, aby do zoznamu mohla zaradiť asi stovku novších a účinnejších liekov. Nová kategorizácia bude platiť od októbra, zverejnená by mala byť v najbližších dňoch.
Žiadna dráma na obzore
"V zásade sa nič dramatické nedeje," skonštatoval riaditeľ odboru liekovej ekonomiky Ministerstva zdravotníctva SR Ján Mazág. Podľa neho zostáva zachovaný 50-percentný pomer liekov, ktoré sú plne alebo čiastočne hradené zo zdravotného poistenia s doplatkom pacientov za 20 korún. "Tam, kde sa nám to podarilo, sme ceny znížili, nie je však pravda, že by nás poisťovne pritlačili k múru."
Podľa neho kategorizačná komisia rozhodovala iba na základe ekonomických a odborných kritérií - nie tak, že sme automaticky schválili, čo nám poisťovne predložili. "Niektoré návrhy poisťovní sa podarilo presadiť, no snažili sme sa nájsť kompromis medzi medicínskymi a finančnými otázkami," doplnil šéf zdravotnej poisťovne Sideria-Istota Igor Dorčák.
Zmeny na trhu
Na trh sa od októbra dostanú nové a drahšie lieky. "Je tu snaha zamerať pozornosť lekárov i pacientov na novšie, kvalitnejšie lieky, čo je síce finančne náročné, avšak zníži nám to celkové náklady na pacienta," vysvetľuje Dorčák. Ak totiž pacient užíva kvalitnejší liek s vyšším účinkom, jeho stav je stabilný a nevyžaduje si ďalšie lieky či hospitalizáciu v nemocnici. "Pri liekoch, kde účinnosť nie je exaktne potvrdená, sa bude spoluúčasť pacientov trocha zvyšovať - ide napríklad o lieky na dolné končatiny, ktorými sa liečia kŕčové žily," poznamenal lekárnik a člen komisie František Tamer. Spoluúčasť sa však zvýšila napríklad aj pri kardiologických liekoch staršej generácie. "Vďaka tomu sa podarilo dostať na trh nové, pomerne drahé lieky používané v onkológii či diabetológii," podotkol Mazág.
Nárast sa zastavil
Ministerstvo tvrdí: V skupinách, kde môžu farmaceutické firmy medzi sebou súťažiť, pretože ponúkajú porovnateľné lieky, sa nám darí tlačiť ceny smerom nadol a znižovať tak celkové náklady. Napriek tomu štatistiky zdravotných poisťovní hovoria niečo iné - náklady na lieky sa zvýšili v prvom polroku 2005 približne o 15 percent. Potvrdzuje to aj Štatistický úrad, podľa ktorého vzrástli ceny liekov od poslednej kategorizácie v júli o 0,6 percenta. Rezort pritom chcel ceny liekov znížiť. "Náklady išli za druhý štvrťrok nahor, pri niektorých skupinách liekov dokonca výrazne, preto sme hľadali cesty, ako dosiahnuť vyššiu úsporu," povedal Tamer. Poisťovne očakávajú, že sa koncom roka situácia zlepší. "Počas letných mesiacov sa rast nákladov zastavil, ale to môže byť spôsobené predzásobením sa liekmi pred dovolenkami a prázdninami," hovorí Dorčák.
Prísnejšia kontrola
Podľa Tamera by sa vysoké náklady na lieky mohli znížiť sprísnením kontroly. "Po transformácii na akciové spoločnosti by mali zdravotné poisťovne pritlačiť, venovať sa kvalite diagnostického a terapeutického procesu," uviedol Tamer. Inak povedané, aby sa takto predišlo zneužívaniu pri predpisovaní liekov.
Spotreba liekov na lekársky predpis v roku 2004
Počet balení 81 558 598 ks
Úhrada zdravotných poisťovní 20,221 mld. Sk
Doplatky pacientov 2,851 mld. Sk
Zdroj: ÚZIŠ