"Presun sa realizuje, akurát je prijatá zásada, že konkrétne termíny presunov, či už techniky alebo osôb nezverejňujeme z dôvodu bezpečnosti," dodal. Jednotka v Kandaháre sa doplní pri najbližšej rotácii vojakov v priebehu niekoľkých týždňov. Tá je plánovaná na začiatok júna.
Na základe požiadavky NATO súhlasila vláda s presunom vojakov z Kábulu do Kandaháru začiatkom februára. Podľa premiéra Roberta Fica pri rozhodovaní o presune najviac zavážila skutočnosť, že riziko, ktoré je v Kandaháre, je porovnateľné s tým, aké podstupujú vojaci v Kábule. Vojaci budú odmínovávať a podieľať sa na stavebno-rekonštrukčných prácach výlučne na leteckej základni v Kandaháre.
Slováci pôsobia v Afganistane od roku 2002, keď sa zapojili do misie Trvalá sloboda. O dva roky neskôr sa zapojili aj do misie pod velením NATO (ISAF). V decembri 2005 sa rozhodlo o zlúčení oboch operácií a vytvorila sa multifunkčná ženijná jednotka, ktorá pôsobí pod velením ISAF.
Juhoafganska provincia Kandahár je tradičným zázemím fundamentalistického hnutia Taliban. Minulý rok zaznamenali v krajine prudký nárast násilností, z ktorých je obviňované hnutie Taliban. Oblasť Kandahár sa nachádza asi 700 kilometrov juhovýchodne od hlavného afganského mesta Kábul.
StoryEditor
Časť vojakov je už v Kandaháre, potvrdil Kašický
Časť slovenských vojakov, ktorí slúžia v Afganistane, sa už presunula z Kábulu do Kandaháru. Rovnako je presunutá aj časť techniky. Potvrdil to dnes pre agentúru SITA minister obrany František Kašický.