StoryEditor

Voda môže zabrániť globálnemu otepľovaniu

10.01.2007, 15:52
Autor:
SITASITA

Globálne otepľovanie a klimatické zmeny nezvráti len znižovanie vypúšťania skleníkových plynov do ovzdušia. "Prílišné sústredenie sa len na problematiku skleníkových plynov nepovedie ku kýženému cieľu -- zníženiu otepľovania. Zanedbávanie vplyvu využívania krajiny na stav vody v ekosystémoch - voda je prirodzený termoregulátor - vedie k chybným interpretáciám klimatickej zmeny," uviedol dnes na tlačovej besede v Košiciach líder mimovládnej organizácie Ľudia a Voda a nositeľ prestížnej Goldmanovej environmentálnej ceny Michal Kravčík. Zdôraznil, že treba vyvinúť snahu, aby čo najmenej dažďovej vody odtieklo kanálmi do morí a čo najviac jej absorbovala súš -- kontinenty.
"Tým sa obnoví prirodzený kolobeh vody -- malý vodný cyklus, ktorý narušil človek svojou činnosťou v krajine. Súčasne eliminuje extrémne výkyvy počasia," povedal Kravčík.
Novinárov informoval, že v spolupráci s ďalšími autormi sa začína s prípravou monografie a náučného filmu s pracovným názvom Voda pre globálne ochladzovanie. Pripravujú aj celosvetový program Nechaj dažďovú vodu v krajine. "Ich prostredníctvom chceme čo najširšej verejnosti ozrejmiť, prečo a ako je potrebné zrealizovať spomínané kroky a čo hrozí v prípade, že k ich realizácii nedôjde," informoval Kravčík.
Podľa vyjadrenia Kravčíka dôsledné presadenie Kjótskeho protokolu do praxe bez snahy meniť spôsoby využívania krajiny a obnovy malého vodného cyklu na kontinentoch spôsobí eskaláciu otepľovania klímy natoľko, že sa naplnia najpesimistickejšie scenáre klimatickej zmeny približne o 50 rokov skôr -- už v 2050.
"Riešením je ochladzovanie klímy dažďovou vodou. Komplexným zavodňovaním kontinentov dažďovou vodou je možné dosiahnuť ochladenie klímy na úroveň 60. rokov 20. storočia v priebehu desiatich rokov," tvrdí Kravčík.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
22. december 2024 18:07