StoryEditor

Poslancom zastupiteľstiev VÚC by sa mala ohraničiť výška odmien

30.11.2005, 10:03
Autor:
TASRTASR

Poslancom zastupiteľstiev samosprávnych krajov by sa od budúceho roka mala ohraničiť výška odmien. Hovorí o tom vládny návrh novely zákona o samospráve vyšších územných celkov (VÚC), ktorý dnes výbor pre verejnú správu odporučil parlamentu schváliť.
Poslancom VÚC, ktorí nie sú dlhodobo uvoľnení na výkon funkcie, bude možno poskytnúť odmenu ročne najviac vo výške 20-násobku minimálnej mesačnej mzdy, čo je v súčasnosti asi 130 tisíc korún. Členovia komisií, ktorí nie sú poslancami, budú môcť dostať odmenu maximálne do výšky 10-násobku minimálnej mesačnej mzdy.
Poznatky z praxe podľa rezortu vnútra ukazujú, že poslanci zastupiteľstiev samosprávnych krajov si často prideľujú neprimerane vysoké odmeny využívajúc skutočnosť, že táto problematika nie je právne regulovaná. Táto úprava by preto mala zjednotiť odmeňovanie poslancov, určením hornej hranice sa ušetria finančné prostriedky. Návrh novely rozpútal na výbore búrlivú diskusiu, o čo sa pričinili opoziční poslanci, najmä Miroslav Číž zo Smeru. Právna norma totiž okrem iného umožňuje zastupiteľstvu samosprávneho kraja zveriť rozhodovanie o právach a povinnostiach právnických a fyzických osôb v oblasti verejnej správy organizačnému útvaru úradu samosprávneho kraja. Malo by sa tým eliminovať terajšie preťaženie predsedu VÚC úlohami, ktorých výkon dosiaľ zákon viaže iba na jeho osobu. Podľa Číža z tohto čučí politický účel a ak by naozaj išlo o odbremeňovanie činnosti predsedu VÚC, zákon by mal ukladať možnosť presunúť úlohy práve jemu, keďže on formálne zodpovedá za výkon práce VÚC. Číž navrhol vypustiť toto ustanovenie z novely, čo však neprešlo. Rovnako nezískal podporu ani jeho návrh, aby sa právnou normou zaoberal parlament až vo februári. Dovtedy by poslanci mohli diskutovať s novozvolenými predsedami VÚC o znení novely. Číž sa domnieva, že novela nedoriešila otázku rozsahu legislatívnej právomoci VÚC, zároveň neurčuje, kde sa rozhodujú spory štátu a VÚC pokiaľ ide o rozsah pôsobností.
Výbor pre verejnú správu odporučil plénu schváliť aj novelu zákona o prevode vlastníctva nehnuteľného majetku vo vlastníctve SR na obec alebo vyšší územný celok, podľa ktorej by prebytočné budovy a pozemky ministerstva vnútra, ministerstva dopravy a rezortu financií, ktoré slúžili špeciálnym a ozbrojeným zložkám, colníkom a ochrane štátnych hraníc, mala získať bezodplatne samospráva.
Výbor odporučil plénu schváliť aj novelu zákona o matrikách a novelu zákona o mene a priezvisku. Slovenskí občania, ktorí majú ďalšie štátne občianstvo, si budú môcť zvoliť používanie svojho priezviska v podobe, ktorá je v súlade s právom alebo tradíciou tohto druhého štátu. Zároveň sa presúva rozhodovanie pri zmene mena a priezviska z obcí na obvodné úrady. Zápis v matrike bude musieť byť od budúceho roka vykonaný bezodkladne, najneskôr však do dvoch mesiacov od oznámenia o narodení, uzavretí manželstva či oznámenia o úmrtí.
Vozidlá záchranných zložiek by mali byť najneskôr do 30. júna 2007 označené symbolom SOS 112 červenej alebo bielej farby. Povinnosť sa bude týkať vozidiel hasičov, záchranárov, horskej a banskej záchrannej služby a kontrolných chemických laboratórií civilnej ochrany. Predpokladá to návrh novely zákona o integrovanom záchrannom systéme (IZS), ktorú dnes výbor takisto schválil. Parlamentu odporučil prijať aj vládny návrh zákona o osobitnom kvalifikačnom predpoklade na zabezpečenie preneseného výkonu štátnej správy na úseku bývania, novelu občianskeho zákonníka a návrh zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
05. január 2025 03:01