StoryEditor

Barroso podľa Smeru zasiahol do predvolebnej kampane

11.04.2006, 15:49
Autor:
SITASITA
Vyjadrenia predsedu Európskej komisie José Manuela Barrosa počas jeho návštevy Slovenska považuje Smer-SD za neprípustné zasahovanie do predvolebnej kampane. Podľa Fica, nie je možné, aby na jednej strane hovoril Barroso o tom, že nechce zasahovať do predvolebného súboja ľavice a pravice, a na druhej sa jednostranne postavil za pravicový typ reforiem.

Vyjadrenia predsedu Európskej komisie (EK) José Manuela Barrosa počas jeho návštevy Slovenska považuje Smer-SD za neprípustné zasahovanie do predvolebnej kampane. Ako uviedol na dnešnej tlačovej besede predseda Smeru-SD Robert Fico, nie je možné, aby na jednej strane hovoril Barroso o tom, že nechce zasahovať do predvolebného súboja ľavice a pravice, a na druhej sa jednostranne postavil za pravicový typ reforiem. Tie totiž tvoria základ tohto predvolebného boja a rozhodovania voličov v predčasných voľbách. Kritizovaným sa stal najmä Barrosov výrok o tom, že reformy na Slovensku musia pokračovať aj po voľbách.
"My dobre vieme, nie sme štyri metre zakopaní pod zemou a nedostávame signál odniekiaľ, čo Barroso hovorí a s kým sa stretáva a aké má vyjadrenia. Jeho cesta bola vyslovene orientovaná na podporu," dodal v tejto súvislosti Fico. Podľa neho si nemôže Barroso ako predseda EK dovoliť robiť politickú propagandu a "diktovať Slovákom cestu škodlivých pravicových experimentov." "Neprajeme si, aby pán Barroso ako predseda EK podporoval vládu Mikuláša Dzurindu, pretože ľudia sa nemajú za jeho vlády lepšie, majú sa horšie a toto je náš legitímny postoj," vyhlásil Fico, podľa ktorého by bola iná situácia, keby prišiel Barroso ako pravicový politik z Portugalska. Úlohou Zastúpenia EK na Slovensku nie je podľa tlačového tajomníka Branislava Slyška komentovať výroky politikov. "Neprislúcha nám zasahovať do politickej situácie. Ak by sme na výrok reagovali, bolo by to politické vyhlásenie a mohlo by sa považovať za zasahovanie do predvolebnej kampane, čo my robiť nemôžeme," dodal.
Podľa Fica by sa mal Barroso ako najvyšší predstaviteľ EK zaujímať o vážne demokratické defekty na Slovensku, a to "najmä na políciou potvrdené kupovanie nezávislých poslancov, ktoré udržalo Dzurindu pri moci." Predseda Smeru-SD poukázal aj na "neuveriteľný rozsah finančných škandálov a tunelovania štátu" potvrdených vo výročných správach tajnej služby. "Pýtame sa pána Barrosa, či vie pri akej stavbe potemkinovskej dediny sa dnes nachádza, ak sa stavia pri paneloch na konferencii o úspechoch a výzvach Slovenska na ceste k znalostnej ekonomike?", dodal Fico. Predstavitelia Smeru-SD podľa jeho slov nedostali na tejto konferencii dôstojný priestor na prezentáciu svojich názorov a preto "odmietli robiť krovie v hľadisku a obdivovať volebnú kortešačku pána Dzurindu."
Predseda Smeru-SD tvrdí, že Dzurindova vláda nesplnila svoje predsavzatia v súvislosti s podporou vedy a vzdelávania. Pripomenul, že kvalita vzdelania išla na Slovensku prudko dole a že výdavky na vedu sú nižšia ako pred rokom 1998. Zdôraznil, že ak sa jeho strana dostane po voľbách do vlády, tak veda a vzdelávanie sa dostanú na prvé miesto. "Ak raz si povieme, že má byť prioritou nad priority vzdelanosť a má byť navyšovanie výdavkov na vedu a výskum, tak sa to jednoducho urobí aj za tú cenu, že do iných oblastí možno toľko peňazí nepôjde ako sa inde očakáva," konštatoval Fico.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
18. jún 2024 12:04