Slovensko si vo všeobecnosti svoje legislatívne záväzky ako členský štát Rady Európy splnilo. Tvrdí to podpredsedníčka monitorovacieho výboru Parlamentného zhromaždenia Rady Európy Hanne Severinsenová. Za pretrvávajúci problém označila situáciu v živote rómskej menšiny. Podľa nej nedošlo v tomto smere od roku 1993 k výraznému posunu. Severinsenová upozornila: netýka sa to len Slovenska. Problém však podľa nej tkvie aj v postojoch rómskeho obyvateľstva voči svojmu uplatneniu v spoločnosti. "Oni sami by mali byť aktívnejší v presadzovaní sa v spoločnosti," povedala s tým, že zároveň existuje určitá predpojatosť väčšinovej spoločnosti, ktorá bráni výraznejšiemu pokroku v tejto oblasti. Delegácia monitorovacieho výboru Parlamentného zhromaždenia RE v najbližších dňoch navštívi rómske osady v spišskom regióne.
Výbor na novembrovom a decembrovom zasadaní rozhodne, či postmonitorovací dialóg so Slovenskom ukončí. Pozitívne hodnotenie zapracovania eurolegislatívy prišlo len tri mesiace po tom, ako Európska komisia začala konanie voči Slovensku a ďalším jedenástim členským štátom EÚ za nezapracovanie smernice o strategickom environmentálnom hodnotení. Slovenskej vláde zaslala upozornenie, ktoré predchádza žalobe na Európskom súdnom dvore. Európsky súdny dvor v prvom konaní prikáže vykonať nápravu stavu, sankcie prichádzajú až neskôr. Za meškanie eurozákonov hrozia krajine pomerne tvrdé finančné sankcie - 20-tisíc eur za každý deň omeškania potrebnej legislatívy.
StoryEditor
Rada Európy: Vyriešte si problémy s Rómami
Slovensko si vo všeobecnosti svoje legislatívne záväzky ako členský štát Rady Európy splnilo. Tvrdí to podpredsedníčka monitorovacieho výboru Parlamentného zhromaždenia Rady Európy Hanne Severinsenová.