Niektoré zo zásahov polície počas Parlamentného zhromaždenia NATO v Bratislave v roku 2004 boli v rozpore so zákonom. Vyplýva to z rozhodnutia Najvyššieho súdu SR, o ktorom dnes agentúru SITA informoval Peter Wilfling z občianskeho združenia Občan a demokracia.
Počas konania Parlamentného zhromaždenia NATO zastavila polícia študenta, ktorý prechádzal cez Hlavné námestie v centre Bratislavy a prehľadala jeho ruksak. Našla v ňom dva plagáty s textom: "NATO neznamená mier!" To polícii stačilo na to, aby študenta kamerou nasnímala od hlavy po päty, a to aj spolu s jeho občianskym preukazom. Následne policajti prikázali študentovi nastúpiť do auta a odviezli ho na policajnú stanicu, kde ho vypočúvali.
Študent v spolupráci so združením Občan a demokracia podal proti postupu polície žalobu na Najvyšší súd SR a namietal, že zásah polície voči nemu bol nezákonný a polícia porušila jeho právo na súkromie. Tvrdil, že prechovávanie letákov, ktoré vyjadrujú nesúhlas s politikou NATO, je súčasťou slobody myslenia a slobody prejavu a nie je to zákonný dôvod na filmovanie jeho osoby kamerou a predvedenie na policajnú stanicu.
Najvyšší súd rozhodol, že vyhotovenie a uchovávanie videozáznamu je nezákonný zásah do súkromia žalobcu a prikázal polícii záznam zničiť. Súd odmietol argument polície, že videozáznam bol iba "bežným záznamom" zákroku polície, ktorý bola polícia oprávnená vyhotoviť. Súd tiež uviedol, že policajti v rozpore so zákonom prikázali študentovi nastúpiť do policajného auta a odviezli ho na policajnú stanicu. Mali ho totiž najprv vyzvať, aby sa na políciu sám dobrovoľne dostavil a podal vysvetlenie.
StoryEditor