Raritný postup - zákrok na plode ešte pred jeho narodením v maternici matky, uskutočnil medzinárodný tím lekárov z Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach, špeciálneho neonatologického centra kliniky v belgickom Leuvene a špecializovaného pracoviska vo Viedni. Ako dnes na tlačovej besede informoval prednosta kliniky neonatológie Lekárskej fakulty a Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach Peter Krcho, ide o prvý takto riešený prípad nielen zo Slovenska, ale aj z Čiech. Dodal, že dieťatko trpelo veľmi ťažkou formou oneskoreného vývinu ľavého pľúcneho laloka v dôsledku chýbajúcej časti bránice. Vývojovú poruchu plodu zistili v 20. týždni gravidity. "Za posledných 15 rokov nám všetky detičky s takouto anomáliou umreli," povedal Krcho. Vďaka tomuto jedinečnému zákroku, ktorý urobilo neonatologické centrum kliniky v belgickom Leuvene, sa dieťatko narodilo v poriadku a jeho stav je stabilizovaný.
"Bolo to pre nás ťažké rozhodnutie. Stálo však za to podstúpiť všetky útrapy a ťažkosti s tým spojené," povedala mamička 24-ročná Katarína Karafová od Sabinova. Dodala, že je šťastná, že jej maličká Adelka žije a má pred sebou dobrú zdravotnú perspektívu.
V dôsledku vývojovej chyby bránice, ako uviedli košickí lekári, došlo u dieťatka k spomaleniu vývinu pľúc - ľavého laloka a jeho šanca na prežitie po narodení, ak by sa takýto zákrok nevykonal, by bola od 0 do 17 %. "Zákrokom sa podarilo docieliť obnovenie vývinu ľavého pľúcneho laloka a celých pľúc. Dieťatko sa narodilo cisárskym rezom, no museli sme jeho zdravotný stav najprv stabilizovať. Až po 9 dňoch od narodenia malá Adelka absolvovala ďalšiu operáciu, pri ktorej jej košickí lekári odstránili defekt na bránici.
Podľa vyjadrenia Petra Krcha vďaka tejto dobrej medzinárodnej spolupráci vzniká šanca aj pre ďalšie plody aj s inými druhmi vývinových anomálií. Náklady na priamy zákrok v Belgicku uhradí zdravotná poisťovňa matky, rodičov to však stálo ešte ďalších 5 500 eur.
StoryEditor