Strana SDKÚ-DS dnes podala spolu s podpismi poslancov z klubov KDH a SMK návrh ústavného zákona na ochranu druhého piliera dôchodkového zabezpečenia do parlamentu, ktorý by sa ním mal zaoberať koncom januára. Účastníkov dôchodkovej reformy je podľa predsedu SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu potrebné brániť. "Dôchodkovej reformy sa zúčastňuje zhruba 1,5 mil. Slovákov, a to podľa konkrétnych a daných pravidiel s presvedčením, že do týchto pravidiel nemožno zasiahnuť," povedal na tlačovej konferencii Dzurinda. Návrh by mal garantovať nemennosť pravidiel v rámci druhého piliera a nemali by sa tak meniť podmienky v neprospech sporiteľov.
Podľa podpredsedníčky SDKÚ-DS Ivety Radičovej chce vláda riešiť deficit Sociálnej poisťovne na úkor sporiteľov. Ďalším dôvodom podania návrhu je aj to, že sa plánujú zmeny pravidiel v dôchodkovej reforme. Podľa nej vláda uvažuje v rámci dôchodkového systému o dobrovoľnosti, ktorý bol doposiaľ definovaný ako povinný systém a zároveň sa uvažuje aj o zmene proporcií percent. "Vláda nehovorí o tom, čo občana zaujíma najviac. Vláda nehovorí o zvyšovaní dôchodkov, ale hovorí o potenciálnom znižovaní dôchodkov budúcich dôchodcov," skonštatovala Radičová. Zároveň dodala, že úvahy vlády sú nekompetentné. "Vláda označuje dôchodkové správcovské spoločnosti za nenásytné firmy, ako keby sporenie občanov znamenalo nie ich osobné účty, ale investovanie do imaginárnych zloduchov," doplnila I. Radičová. Podpredseda SDKÚ-DS a bývalý minister financií Ivan Mikloš uviedol, že prípadné rozhodnutie o znížení príspevkov do druhého piliera a o dobrovoľnosti členstva v druhom pilieri by nie len poškodilo sporiteľov, ale hlavne by z dlhodobého hľadiska znamenalo nerovnováhu vo verejných financiách.
Poslankyňa za SDKÚ-SD Lucia ŽItňanská uviedla, že predložený návrh ústavného zákona obsahuje niekoľko ideových línií. V prvom rade podľa nej tento návrh garantuje druhý pilier ako jeden z pilierov dôchodkového zabezpečenia. A pre prípad zmien právnej úpravy garantuje stabilitu pre sporiteľov, aby neboli poškodené ich práva a garantuje stabilitu systému ako takého. Ako uviedla Radičová, doposiaľ nebol ohrozený druhý pilier dôchodkového zabezpečenia. "Bol stabilný, preto sme podali návrh ústavného zákona až teraz," skonštatovala Radičová.
StoryEditor
Návrh zákona na ochranu druhého piliera je už v parlamente
Strana SDKÚ-DS dnes podala spolu s podpismi poslancov z klubov KDH a SMK návrh ústavného zákona na ochranu druhého piliera dôchodkového zabezpečenia do parlamentu, ktorý by sa ním mal zaoberať koncom januára.