StoryEditor

Do regionálnych zastupiteľstiev sa dostalo cez 200 Rómov

27.12.2006, 18:13
Autor:
SITASITA

V decembrových komunálnych voľbách bolo do regionálnych samosprávnych zastupiteľstiev zvolených 213 rómskych poslancov a poslankýň. Vyplýva to zo štatistík, ktoré doteraz spracovala Rómska tlačová agentúra (RPA). Z celkového počtu novozvolených poslancov tvoria Rómovia dve percentá.
Rómskych žien poslankýň je 10. Presadili sa vo Varhaňovciach (okres Prešov), Stakčíne (okres Snina), Hačave (okres Košice-okolie), v košickej mestskej časti Šaca, v Opinej (okres Košice-okolie), v Blatných Remetách (okres Sobrance), v Barci (v okrese Rimavská Sobota), v Lomničke (v okrese Stará Ľubovňa) a vo Váradke (v okrese Bardejov). V Lomničke v okrese Stará Ľubovňa zasadnú hneď dve rómske poslankyne.
Vyšší je aj počet rómskych poslancov v mestských zastupiteľstvách. K dosiaľ jedinému zástupcovi (Košice - mesto za Luník IX), pribudli rómski poslanci v mestských zastupiteľstvách v Trebišove, Levoči, v Sečovciach, vo Vranove nad Topľou a v Kremnici.
Stopercentné rómske zastupiteľstvo je v šiestich lokalitách: Luník IX (okr. Košice), Martinová, Cakov, Sútor (všetko v okrese Rimavská Sobota), v Žehre (okr. Spišská Nová Ves) a v Lomničke (okr. Stará Ľubovňa). V Roztokoch v okrese Svidník je celé rómske zastupiteľstvo s výnimkou starostu. V ďalších trinástich obciach majú Rómovia v zastupiteľstve väčšinu.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
01. február 2023 04:16