StoryEditor

Asistovaná reprodukcia ako alternatíva pre život

23.05.2007, 10:31
Autor:
SITASITA

Neplodnosť sa stáva závažným fenoménom dnešnej spoločnosti, ktorý je o to výraznejší, že podľa odhadov, slovenská populácia starne. Prostredníctvom asistovanej reprodukcie (AR) by sa však mohlo na Slovensku narodiť ročne až o tisíc detí viac. V utorok sa na tom zhodli účastníci workshopu Neplodnosť - skrytá hrozba pre Slovensko, ktorý sa konal pod záštitou ministerky práce sociálnych vecí a rodiny Viery Tomanovej. Workshop otvorila konštatovaním že prirodzený prírastok obyvateľov Slovenska sa za rok 2006 oproti minulému roku znížil o 391 osôb. Trend bude aj v nasledujúcom období pokračovať, pričom najzávažnejším dôsledkom súčasného demografického vývoja bude podľa Tomanovej zrýchľujúci sa proces starnutia obyvateľstva. Priemerný vek obyvateľstva by sa mal do roku 2030 zvýšiť o viac ako sedem rokov.
Nárast neplodnosti a s ním spojený demografický dopad na spoločnosť považuje za alarmujúci aj prezident Spoločnosti pre plánované rodičovstvo (SPR) Michal Kliment. Jeho slová potvrdil aj demograf Boris Vaňo, podľa ktorého plodnosť občanov SR rapídne klesla po roku 1989 v súvislosti s transformáciou spoločnosti a z nej vyplývajúcou neistotou a ekonomickými faktormi. V roku 1950 sa napríklad narodilo o polovicu detí viac ako sa rodí dnes. Je to výsledok aj sekundárnej neplodnosti - neschopnosti počať ďalšie dieťa, ktorá tiež v SR rastie.
Práve AR je prostriedkom, ktorý by mohol tieto ukazovatele aspoň čiastočne zvrátiť. Ako ďalej uviedol doktor Kliment, plánované rodičovstvo je jedným z ľudských práv, ktoré Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vníma v kontexte reprodukčného zdravia. Predseda Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou SR Richard Demovič zasa konštatoval, že úspešnosť liečby neplodnosti u hodnotených poskytovateľov je v SR štandardná a nadštandardná. Naznačujú to predbežné výsledky dohľadu u poskytovateľov.
Problémom stále zostáva, že vhodné adeptky sa k moderným metódam AR dostávajú až po dlhoročnej snahe o graviditu. Neplodnosť sa pritom týka každého šiesteho slovenského páru a deväť percent párov má problémy, riešiteľné iba liečbou vo forme AR. Za problém z hľadiska dneška, ale aj z hľadiska budúcnosti slovenskej ekonomiky to na workshope označil analytik Národnej banky Slovenska Pavel Gertler. Predseda Sekcie AR Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti Miroslav Herman zasa zdôraznil, že Európa podporuje riešenie neplodnosti pomocou AR na rôznej úrovni. V škandinávskych štátoch sa vďaka AR narodí každé desiate dieťa. Konštatoval preto, že slovenská potreba cyklov AR vôbec nie je naplnená. Pokrytá je totiž na menej ako desať percent. Diskutujúci sa zhodli, že štátna politika podpory pôrodnosti by mala zahŕňať aj širšiu podporu moderných metód AR.
Na Slovensku v súčasnosti funguje sedem špičkovo vybavených centier AR. Ich cieľom je pomôcť párom, ktoré nie sú schopné počať dieťa spontánne. Podľa WHO je neplodný ten pár, ktorý nie je schopný počať dieťa počas minimálne jedného roka nechráneného pohlavného styku. Na svete je neplodných viac ako desať percent dvojíc, čiže asi 60 až 80 miliónov párov. Neplodnosť definuje WHO ako civilizačné ochorenie, ktorého výskyt sa pohybuje medzi 15 až 20 percentami.
Asistovaná reprodukcia je ľudská reprodukcia pomocou medicínskych zákrokov. Najvýznamnejší pokrok pri liečbe neplodnosti sa podarilo dosiahnuť hormonálnou liečbou a reprodukčnými technikami. Patria k nim tzv. In vitro fertilizácia (IVF, mimotelové oplodnenie), prenos gamét do vajcovodov (GIFT) a intracytoplazmatická injekcia spermie (ICSI). Liečebné postupy sa za posledné roky zjednodušili, medikamentózna liečba vrátane na mieru šitých rekombinantných preparátov sa výrazne zdokonalila. Aj vďaka nim sa od roku 1978 narodilo na svete viac ako milión detí pomocou AR a viac ako 100-tisíc detí pomocou ICSI.
Podľa slovenskej legislatívy sa zo zákonného zdravotného poistenia uhrádzajú dva až tri cykly výkonov AR do 39. roku života ženy.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
21. marec 2023 07:57