StoryEditor

Opozícia nechce, aby Belousovová viedla rokovanie

01.02.2007, 18:42
Autor:
SITASITA

Napätá atmosféra medzi opozíciou a koalíciou pri rozprave o návrhu ústavného zákona o starobnom dôchodkovom sporení pretrvala až do skončenia dnešného rokovania Národnej rady SR. Po rokovaní poslaneckého grémia požiadal poslanec za SDKÚ-DS Tomáš Galbavý, aby ústavnoprávny výbor vyriešil otázku, či predsedajúci schôdze môže odobrať slovo poslancovi vystupujúcemu s faktickou poznámkou. "Vyprosím si, aby ste obmedzovali moje práva, ja nie som váš podriadený," poznamenal na adresu podpredsedníčky parlamentu a predsedajúcej schôdze Anny Belousovovej poslanec Galbavý. O jeho procedurálnom návrhu sa pre uznášanianeschopnosť pléna nerozhodlo.
Predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS Stanislav Janiš sa tesne pred 19:00 pokúsil predniesť procedurálny návrh. Medziiným spomenul požiadavku, aby rokovanie viedol predseda parlamentu Pavol Paška. Po niekoľkých vetách mu však podpredsedníčka parlamentu Belousovová tiež vzala slovo, keďže podľa nej Janiš procedurálny návrh nepredniesol. Do rozpravy sa následne prihlásil predkladateľ Pavol Frešo (SDKÚ-DS), ktorý Belousovovej odkázal, že je v tejto krajine poslancom a nenechá sa poučovať ani odoberať slovo od niekoho, kto je jeho kolegom, aj keď má momentálne v tomto parlamente väčšinu. "Dúfam, že ten, kto bude v piatok viesť schôdzu, bude mať väčšie pochopenie pre to, že poslanci majú slobodné právo vyjadrovať sa, majú právo zastupovať svojich občanov a nie podľa toho, ako sa to tomu alebo onomu zástupcovi vedenia NR SR páči alebo nepáči," dodal Frešo.
Belousovová kontrovala vyhlásením, že "všetci, ktorí počuli vaše vystúpenia a moju reakciu sa budú učiť, že v tomto štáte a parlamente bude poriadok a budú platiť zákony". Následne prerušila rokovanie parlamentu o 19:00. Siedma schôdza NR SR bude pokračovať v piatok od 9:00 rozpravou, do ktorej sú ešte prihlásení štyria poslanci - Lucia Žitňanská, Tatiana Rosová, Mikuláš Dzurinda a Edita Angyalová.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
03. október 2022 12:55