StoryEditor

Sarkozy sa ujal prezidentského úradu

16.05.2007, 17:35
Autor:
SITASITA
Funkcie francúzskeho prezidenta sa v stredu po dvanástich rokoch vlády Jacqua Chiraca slávnostne ujal Nicolas Sarkozy. Vo svojom inauguračnom prejave po absolvovaní formálneho obradu v Elyzejskom paláci vyhlásil, že medzi prioritami jeho politiky bude ochrana ľudských práv a boj proti globálnemu otepľovaniu.

Pri Víťaznom oblúku, kde slávnostne zažal plameň na pomníku neznámeho vojaka, si podával ruky s nadšenými priaznivcami, neskôr položil vence k sochám bývalého premiéra Georgea Clemencaua a bývalého prezidenta Charla de Gaulla. Sarkozyho prvá zahraničná cesta vo funkcii povedie ešte v stredu do Nemecka. V piatok má nový prezident oznámiť zloženie budúcej francúzskej vlády. Premiérom by sa mohol podľa médií a analytikov stať jeho dlhoročný spolupracovník Francois Fillon.

Sarkozy, ktorý sa stal šiestym prezidentom piatej Francúzskej republiky, vo svojom stredajšom inauguračnom prejave vyhlásil, že bude podporovať sociálny štát v Európe, vytvorenie Stredomorskej únie a rozvoj Afriky. "Budem bojovať za Európu, ktorá ochraňuje, pretože európskym ideálom je ochrana občanov Európy," vyhlásil 52-ročný Sarkozy.

"Budem bojovať za Stredomorskú úniu. Otočením sa chrbtom k Stredomoriu sa Francúzsko obrátilo chrbtom k svojej minulosti a svojej budúcnosti," dodal. Sarkozy navrhuje, aby sa v rámci únie združili európske, blízkovýchodné a severoafrické krajiny na pobreží Stredozemného mora. "Budem bojovať za rozvoj Afriky, pretože osudy Európy a Afriky sú nepochybne späté." O boji proti globálnemu otepľovaniu povedal, že "táto úloha bude ťažká a vyžiada si čas".

Sarkozy 6. mája zvíťazil v druhom kole prezidentských volieb, v ktorých sľuboval trhové reformy a zmeny v politike krajiny. Ako poznamenal v prvom prejave v úlohe prezidenta, je viazaný mandátom na zmenu, ktorý mu udelili voliči.

Sarkozy sa počas preberania úrady stretol za zatvorenými dverami so Chiracom, ktorý mu odovzdal kódy francúzskych jadrových zbraní. Potom, čo si pred vchodom do Elyzejského paláca podali ruky a Chirac sám odkráčal k svojmu autu, výmenu na poste hlavy štátu signalizovalo 21 výstrelov z dela.

Chirac, ktorý zotrval v prezidentskom úrade 12 rokov, strávi v stredu prvú noc v parížskom byte na Voltairovom nábreží, ktorý mu zapožičala rodina zavraždeného libanonského premiéra Rafíka al-Harírího. Odchádzajúci premiér Dominique de Villepin začiatkom týždňa vyhlásil, že "prezident Chirac bude chýbať všetkým Francúzom".

Sarkozy sa v stredu počas svojej prvej zahraničnej cesty do Berlína stretne s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. Predmetom rokovaní bude okrem tradičného nemecko-francúzskeho spojenectva aj otázka európskej ústavy. Nemecké predsedníctvo Európskej únie chce na júnovom summite európskych lídrov v Bruseli predložiť cestovnú mapu, ktorá by viedla k prijatiu novej ústavnej zmluvy do roku 2009. Sarkozy ale viackrát počas predvolebnej kampane zdôraznil, že nový text by mal francúzsky parlament prijať už v lete. Sarkozy ešte vo funkcii ministra vnútra odmietol zorganizovať o ústave nové referendum po tom, ako v roku 2005 Francúzi pôvodný text odmietli.

Nový francúzsky prezident presadzuje vytvorenie postu európskeho ministra zahraničných vecí a trojročného predsedníctva EÚ oproti súčasnému šesťmesačnému. V minulosti Sarkozy viackrát kritizoval aj nižšie daňové zaťaženie v nových členských krajinách EÚ a pohrozil, že bude pre ne žiadať znižovanie európskej finančnej pomoci. Veľmi kriticky vystupoval aj v otázke počtu komisárov EK. Podľa Sarkozyho je neprijateľné, aby mali malé krajiny rovnaký vplyv ako veľké. Sarkozyho najvýraznejšou agendou v otázke reformy európskych inštitúcií je snaha o presadenie kvalifikovanej väčšiny pri hlasovaní na ministerských radách.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
13. november 2024 23:10