StoryEditor

Opozícia rozdupala ekonomiku programu vlády

03.08.2006, 00:00

Zrušenie poplatkov v zdravotníctve prinesie výpadok v systéme približne 2,5 miliardy. Bývalý premiér Mikuláš Dzurinda zdôraznil, že chýbajúce peniaze bude treba z niečoho pokryť. Zvýšenie platieb štátu za svojich poistencov bude stáť rozpočet 6,6 miliardy, nižšia DPH na lieky 4,5 miliardy a napríklad 10-percentné zvýšenie miezd lekárom jednu miliardu korún. "Takže pri veľmi triezvom, zdržanlivom odhade iba v rezorte zdravotníctva ide o výpadok minimálne 15 miliárd. Ak si uvedomíme všetky prísľuby a záväzky, tak dohromady musí ísť pri maximálne zdržanlivom odhade o dopad v objeme niekoľkých ťažkých desiatok miliárd korún." Dodržanie maastrichtských kritérií a zavedenie eura v roku 2009 a zároveň naplnenie daných sľubov je preto podľa Dzurindu nemožné.
Bývalý šéf ministerstva financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS) vyhlásil, že vládny program spôsobí nižší ekonomický rast, vyšší rast zadlženosti budúcich generácií, odklad prijatia eura, nižší prílev investícií, nižšiu zamestnanosť a nižší rast životnej úrovne," doplnil exminister financií Ivan Mikloš.
Šéf SMK Béla Bugár kritizoval plánované zavedenie druhej sadzby DPH. Premiér Robert Fico mu to vrátil slovami, že ak by bola SMK v novej vláde, tak za predložený program zahlasuje. Odvolával sa pritom aj na povolebné rokovania oboch strán. "Vyťahovanie" výrokov z týchto stretnutí považuje Bugár za nekorektné. Ficovi pripomenul, že SMK podmieňovala súhlas so zmenou DPH predložením dosahov, ktoré premiér doteraz neukázal.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
23. marec 2023 12:08