StoryEditor

Ombudsman: Nový parlament by sa mal zaoberať právami detí

31.05.2006, 16:01
Autor:
SITASITA
Ak sa vaše dieťa zraní pri nehode, ktorú zavinilo, môže poisťovňa žiadať úplne preplatenie nákladov na liečbu a pobyt v nemocnici. Upozornil na to dnes verejný ochranca práv Pavel Kandráč.
Ak sa vaše dieťa zraní pri nehode, ktorú zavinilo, môže poisťovňa žiadať úplne preplatenie nákladov na liečbu a pobyt v nemocnici. Upozornil na to dnes verejný ochranca práv Pavel Kandráč. Jeho úrad riešil prípad 14-ročného chlapca, ktorý s bicyklom vbehol pod auto. Polícia konštatovala, že vinníkom bol chlapec, keďže nebol právne zodpovedný, išlo o nedbalosť rodičov. Po jednej noci v nemocnici na pozorovaní a odbere krvi mali zaplatiť vyše 11-tisíc korún. Najviac ich prekvapila suma za ani nie 24-hodinový pobyt v nemocnici. Všeobecná zdravotná poisťovňa si zaň na základe nariadenia ministerstva zdravotníctva o cenách pýtala vyše 9-tisíc korún. Aj keď bolo v tomto prípade všetko v súlade so zákonom, ombudsman sa stotožňuje s rodičmi, že cena pobytu na lôžku je prehnaná.
Úrad verejného ochrancu práv sa bude snažiť aj o zmäkčenie sociálnych zákonov. Kandráč poukázal na prípad otca troch malých detí, ktorému manželka umrela na rakovinu a on zostal bez akéhokoľvek príspevku. Keďže žena pred smrťou nestihla odpracovať zákonom požadovaný počet rokov a nebola dostatočne dlho dôchodkovo poistená, deti nemajú nárok na sirotské. Kandráč je presvedčený, že zákon by mal na takéto prípady myslieť a chýbajúci čas odpustiť, pretože postihnuté sú siroty v situácii, ktorá sa nedala predvídať a postihla rodinu aj citovo.
Ombudsman kritizoval príliš tvrdé a nedokonalé zákonodarstvo, pomalosť úradov a súdov. Hoci zákon hovorí, že spory, týkajúce sa maloletých, musia byť rozhodnuté do pol roka, súdy túto lehotu nedodržiavajú a samé tak porušujú zákon. Príčinu vidí v neochote sudcov prevziať zodpovednosť za rozhodnutie, zbytočné odročovania, ako aj chybné zakladanie spisov. "Nie je možné, aby na prvom pojednávaní sudkyňa žiadala potvrdenie o mzde a prípad odročila. To predsa vedela vopred, mala to vybaviť prostredníctvom vyššieho súdneho úradníka," uviedol Kandráč. Jeho úrad riešil napríklad prípady, keď súd o výživné trval 16 rokov, o zverenie do opatery 13, o zverení ťažko postihnutého dievčatka rozhodoval 8 rokov, rovnako dlho trval spor o zvýšenie výživného.
Pomalé a často nekompetentné je aj rozhodovanie úradov o dávkach. Ombudsman riešil prípad matky s postihnutým chlapcom a umierajúcim dievčatkom, ktorým neoprávnene odňali príspevky pre zdravotne ťažko postihnutých. V ďalšom prípade Sociálna poisťovňa rozhodovala viac ako rok o sirotskom a napokon ho neoprávnene odmietla. Teraz sa úrad snaží pomôcť dievčine, ktorú na súkromnej škole v Bratislave nepustili k ústnej maturite, lebo rodičia nedodržali zmluvu, podpísanú pred rokmi so školou. Zmaturovať bude môcť až vtedy, keď doplatia stanovenú čiastku. Kandráč pripomenul, že aj tu sú porušené práva dieťaťa, hoci ani nebolo zmluvnou stranou. Štát pritom podporuje súkromné školy rovnakou sumou ako štátne, právne však na ich konanie nemá dosah.
Verejný ochranca práv apeluje na politikov aj členov budúceho parlamentu, aby sa vážne zaoberali právami detí na Slovensku. SR porušuje medzinárodný Dohovor o právach dieťaťa, ku ktorému dobrovoľne pristúpila. Článok 27 dohovoru garantuje právo každého dieťaťa na výhody sociálneho zabezpečenia a na takú životnú úroveň, ktorá umožní jeho telesný, duševný, mravný a sociálny rozvoj. "Tu je zodpovednosť štátu za výchovu dieťaťa vrátane materiálnej a inej pomoci nepochybná," podčiarkol Kandráč. Deti majú tiež právo na prirodzené prostredie pre rast a blaho v záujme ich plného a harmonického rozvoja. Významným je právo na výchovu a prostredníctvom nej na citový, rozumový a mravný vývoj, ako aj právo na vzdelanie.
menuLevel = 2, menuRoute = dennik/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
25. november 2024 15:29