Napriek vysokej štátnej spotrebe nepovažuje poslanec Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Július Brocka rozhodnutie vlády znížiť výdavky ministerstiev o 10 percent za správny spôsob šetrenia. Paušálne škrty zo strany vlády vníma, ako "hru na šetrenie", ktorá môže spôsobiť škody, ak sa pre ne budú odkladať nevyhnutné investície. Viac ako 4 miliardy korún, ktoré takýmto spôsobom štát získa, sa podľa Brocku vzhľadom k zámerom vlády minú neefektívne. Za príklad mrhania štátnych peňazí označil vládou ohlásené odškodnenie klientov nebankových subjektov alebo dotovanie internetu pre domácnosti. Ako uviedol v diskusnej relácii Slovenského rozhlasu (SRo) Sobotné dialógy, priestor na znižovanie výdavkov štátnej správy vytvárajú najmä systémové riešenia. Ušetriť podľa neho možno na zrušení niektorých ministerstiev a úradov. Brocka nevidí dôvod na samostatnú existenciu ministerstiev hospodárstva a kultúry, ani ďalšie fungovanie Fondu národného majetku.
Štátny tajomník ministerstva financií František Palko označil plošné viazanie výdavkov za "memento", ktorým vláda upozornila rezorty, aby s prostriedkami nakladali hospodárnejšie. Dodal, že rezort financií pripravuje zrušenie neefektívnych dotácií v rámci niektorých ministerstiev. Upozornil tiež, že v roku 2005 ministerstvá nedokázali zo svojich rozpočtov vyčerpať 15 miliárd korún. Ministerstvo dopravy napríklad nedokázalo použiť všetky peniaze, ktoré dostalo z Európskej únie. Podľa Palka to naznačuje, že štátna správa môže fungovať úspornejšie.
Šetrenie by nemalo byť samoúčelné, ale malo by prispieť k vytvoreniu efektívnej štátnej správy, skonštatovala predstaviteľka Svetovej banky na Slovensku Ingrid Brocková. Dodala, že efektivita úradov predstavuje spôsob ako zvýšiť konkurencieschopnosť hospodárstva
StoryEditor