StoryEditor

Siedmy máj je Európskym dňom melanómu

04.05.2007, 09:41
Autor:
SITASITA

Európsky deň melanómu (EDM), ktorým je tento rok 7. máj má upozorniť na dôležitosť prevencie voči najzhubnejšiemu kožnému nádoru - melanómu. Cieľom podujatia, ktoré sa po prvý raz konalo v Európe v roku 2000, je predovšetkým zvýšiť informovanosť občanov o možnom nebezpečenstve materských znamienok a slnečného žiarenia.
Minulý rok sa tohto dňa zúčastnilo šestnásť európskych krajín - Belgicko, Česká republika, Dánsko, Francúzsko, Fínsko, Nemecko, Grécko, Island, Taliansko, Luxembursko, Malta, Portugalsko, Slovensko, Španielsko, Švédsko a Veľká Británia. V rámci Slovenska ho svojou činnosťou podporilo 131 dermatológov, ktorí vyšetrili 3 879 pacientov, z toho 1 402 mužov a 2 477 žien. Najviac zastúpená bola veková skupina od 20 do 29 rokov (254 mužov a 531 žien). Počas jednodňovej akcie bolo zistených a histologicky potvrdených sedem melanómov, osemnásť bazocelulárnych a tri spinocelulárne karcinómy.
Cieľom tohtoročného EDM bude zabezpečiť preventívne vyšetrenie kože čo najväčšiemu počtu obyvateľov SR odbornými kožnými lekármi. Výsledky týchto preventívnych vyšetrení zúčastnení lekári zaznamenajú do dotazníkov, ktoré sú jednotné pre celú Európu.
Súčasný systém poskytovania zdravotníckej starostlivosti v SR podporuje preventívne vyšetrenia, ktoré sú plne hradené poisťovňou a pacient má na nich zo zákona nárok. Každý z občanov, ktorý prejaví záujem o toto vyšetrenie preto nebude potrebovať výmenný lístok od obvodného lekára. V prípade, že v rámci tohto vyšetrenia bude diagnostikovaný akýkoľvek kožný nádor, pacient bude odporučený na ďalšie ošetrenie, liečbu alebo dispenzarizáciu do poradní pre pigmentové kožné zmeny, ktoré sú súčasťou každého kožného oddelenia nemocnice.
Projekt organizuje skupina európskych dermatológov, združených do tzv. Melanoma Task Force, ktorá dostala záštitu najväčšej európskej dermatovenerologickej spoločnosti European Academy of Dermatology and Venerology. Na Slovensku sa uskutoční pod záštitou Fotobiologickej sekcie Slovenskej dermatovenerologickej spoločnosti (FS SDS). Hlavným iniciátorom a organizátorom EDM v SR je prezident FS SDS docent Vladimír Hegyi.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
29. marec 2023 23:32