StoryEditor

Vláda má dnes schváliť predaj DPOH

16.05.2007, 10:33
Autor:
SITASITA

Vláda má dnes odobriť predaj budovy Divadla P. O. Hviezdoslava (DPOH) na Gorkého ulici v Bratislave hlavnému mestu za takmer 60 miliónov korún. Minister kultúry Marek Maďarič by chcel, aby v bývalej činohre SND bolo mestské divadlo. Kabinet má tiež schváliť kúpu Zsigrayovej kúrie, v ktorej sídli Múzeum židovskej kultúry a pozemkov pod budovou bývalého riaditeľstva Slovenského národného divadla (SND). Štát má kúriu a pozemky od mesta kúpiť za rovnakú cenu, ako predá budovu DPOH. Mestskí poslanci predaj a kúpu schválili na aprílovom zasadnutí bratislavského zastupiteľstva.
Dvadsaťpercentná hranica pre používanie jazyka menšín v úradnom styku je príliš vysoká. Tvrdia to experti, ktorí pre Radu Európy (RE) vypracovali správu o aplikácii Európskej charty regionálnych alebo menšinových jazykov na Slovensku. Správu o výsledkoch monitorovania úrovne implementácie charty jazykov v SR predloží vláde minister zahraničných vecí. Za ďalší problém považujú experti to, že aj po prijatí charty jazykov platí zákon o štátnom jazyku. Obsahuje ustanovenia, ktoré obmedzujú zapracovanie niektorých ustanovení charty v praxi - napríklad používanie dvojjazyčných označení miest a používanie jazyka v zariadeniach sociálnych služieb. Podľa expertov RE preto treba zákon o štátnom jazyku novelizovať.
Platy hasičov by sa mali od júla zvýšiť v priemere o 946 korún. Vláda má dnes odsúhlasiť ich valorizáciu. Hasič s praxou do dvoch rokov tak bude zarábať 7 840 až 16 490 korún. Tarifný plat hasiča, slúžiaceho v Hasičskom a záchrannom zbore viac ako 32 rokov, bude od 12 870 do 27 420 korún. V súčasnosti sa tarifné platy hasičov pohybujú v rozpätí 7 460 až 26 110 korún. Zvýšenie tarifných platov vyše 4 000 hasičov si tento rok vyžiada vyše 30 miliónov korún.
Minister školstva navrhne vláde koncepciu základného umeleckého vzdelávania. Konštatuje v nej, že záujem detí o základné umelecké školy (ZUŠ) rastie. Dnes navštevuje ZUŠ každý piaty školák.
Zrejme najdiskutovanejším bodom dnešného rokovania vlády bude Správa o programe racionalizácie v systéme zdravotníctva. Minister Ivan Valentovič navrhuje zavedenie jednej zdravotnej poisťovne, kam by mali prejsť všetci poistenci a majetok ostatných súkromných zdravotných poisťovní, ako aj Spoločnej zdravotnej poisťovne, nadobudnutý z prostriedkov verejného zdravotného poistenia. Zdravotné poisťovne by sa mali zrušiť likvidáciou, pretože nebudú môcť zabezpečovať výkon verejného zdravotného poistenia, poistné kmene sa bezodplatne na základe zákona prevedú na jednu zdravotnú poisťovňu. Súkromné zdravotné poisťovne by mali môcť získať licenciu na individuálne zdravotné poistenie.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
05. február 2023 09:11