StoryEditor

Rektor UK žiada odvolať Potičného pre rušenie kliník

10.05.2006, 14:42
Autor:
SITASITA
Riaditeľ Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave Valerián Potičný sa rozhodol zrušiť tri kliniky na pracovisku v Starom Meste. Potičný im toto rozhodnutie iba oznámil a nekonzultoval ho vopred s vedením Univerzity Komenského a ani Akademickým senátom. Tým podľa senátu porušil zmluvné podmienky medzi nemocnicou a univerzitou.

Riaditeľ Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) v Bratislave Valerián Potičný sa rozhodol zrušiť tri kliniky na pracovisku v Starom Meste. Má ísť o 1. chirurgickú kliniku a 1. a 2. internú kliniku. Na tlačovej besede to oznámila prednostka 1. internej kliniky Anna Remková. Ako dôvod podľa Remkovej Potičný uviedol, že nedokázali zabezpečiť ústavnú pohotovostnú službu. Ako Remková dodala, Potičný im toto rozhodnutie iba oznámil a nekonzultoval ho vopred s vedením Univerzity Komenského (UK) ani Akademickým senátom. Tým podľa senátu porušil zmluvné podmienky medzi nemocnicou a univerzitou, rektor UK František Gahér preto poslal ministrovi zdravotníctva Rudolfovi Zajacovi list, v ktorom žiada Potičného odvolať. Odpoveď z ministerstva však zatiaľ neprišla.
Potičný podľa Repkovej ústne oznámil prednostom zrušenie kliník, neskôr hovoril o pozastavení činnosti. Doteraz však prednostovia nedostali žiadne písomné rozhodnutie. Kliniky tak naďalej fungujú aj napriek tomu, že chirurgická a 2. interná už mali byť zavreté a 1. internú majú zrušiť k 15. máju. "Riaditeľ odôvodnil zavretie kliník tým, že ich prednostovia zlyhali pri zabezpečovaní ústavnej pohotovostnej služby. V rámci zákona však prednostovia nemajú na to kompetencie a zlyhal podľa mňa riaditeľ nemocnice," skonštatovala Remková. Lekári niektorých kliník FNsP totiž v rámci štrajku odmietli nastúpiť na pohotovostné služby, keďže už vyčerpali kvótu nadčasov a pracovnej pohotovosti, ktorú stanovuje Zákonník práce.
Rektor UK František Gahér pripomenul, že všetky tri ohrozené kliniky boli ziskové a ekonomicky sebestačné. "Pracovníci, ktorí sú zamestnancami rezortu školstva, prinášali nemocnici peniaze za odvedené výkony, no napriek tomu s nimi nemocnica neuzavrela žiadnu zmluvu," dodal Gahér a zdôraznil, že univerzity platia nemocniciam za využitie ich pracovísk na výučbu medikov. Samotná bratislavská FNsP tak tento rok dostane zhruba 200 mil. Sk.
Podľa UK tento prípad nie je prvou nezhodou medzi UK a nemocnicou. "Pri poslednej takejto turbulencii sme sa dohodli, že všetky závažné rozhodnutia, ktoré sa dotknú lekárskej fakulty, bude vedenie FNsP konzultovať s UK. Nestalo sa tak," upozornil Gahér. Podľa neho tak Potičný ohrozil autonómiu univerzity. "Vyjadril sa dokonca, že profesorov a docentov nepotrebuje. S takýmto postojom riaditeľa univerzitnej nemocnice sa nemožno stretnúť nikde vo vyspelom svete," komentoval Gahér.
Akademický senát Lekárskej fakulty (LF) UK považuje rušenie kliník za útok na integritu fakulty. Ako Remková skonštatovala, vo svojich odboroch tieto tri kliniky zabezpečujú 50 % všetkých pedagogických činností a zabezpečujú tiež komplexnú zdravotnú starostlivosť. "Zostávajúce pracoviská neutiahnu zabezpečenie výučby, zdravotnej starostlivosti a vedeckých činností," dodala Repková. Podľa nej nie je vylúčené, že za zrušením kliník sú podnikateľské záujmy, keďže kliniky sídlia na lukratívnom mieste, na Mickiewiczovej ulici v centre Bratislavy.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
22. november 2024 17:01