Vláda má podľa SDKÚ-DS neopodstatnené megalomanské zámery zastavať Slovensko novými jadrovými elektrárňami, ktorých kapacita vysoko prekračuje budúcu spotrebu Slovenska.
"Sme za dostavbu (jadrovej elektrárne) Mochoviec, ak nebude financovaná na úkor zdravotníctva, či školstva a vedy. Sme však jednoznačne proti tomu, aby Slovensko zbytočne nieslo riziká pre krajinu a zdravie ľudí, ale aj riziká ekonomické a politické. A to len preto, aby sme exportovali elektrinu na Balkán či do Turecka," uvádza sa vo vyhlásení SDKÚ-DS k dnešnému Dňu Zeme. Slovensko podľa poslancov tejto strany Tatiany Rosovej a Pavla Freša má exportovať produkty a služby, a nie elektrinu z jadra.
SDKÚ-DS vidí perspektívu v podpore alternatívnych zdrojov energií, predovšetkým energie z biomasy, čo môže byť aj cestou k riešeniu sociálnych problémov, ako je nezamestnanosť ľudí s nízkou kvalifikáciou a regionálne rozdiely.
"Varujeme pred neopodstatnenými megalomanskými zámermi slovenskej vlády zastavať Slovensko novými jadrovými elektrárňami, ktorých kapacita vysoko prekračuje našu budúcu spotrebu," uvádza SDKÚ-DS.
Šancu vidí strana v dobrom a rozumnom hospodárení, v podpore takých riešení, ktoré chránia Zem a krajinu a v hľadaní nových možností založených na vedeckých poznatkoch. "Naším programom bolo a ostáva nadviazať na úspešné reformy a využiť zdroje, ktoré vďaka nim ekonomika vytvára, na investovanie do výskumu a vývoja," konštatuje vyhlásenie.
SDKÚ-DS sa hlási k marcovému rozhodnutiu Európskej rady do roku 2020 znížiť emisie skleníkových plynov o aspoň 20 percent, dosiahnuť 20-percentný podiel energie z obnoviteľných zdrojov a znížiť spotrebu o 20 percent oproti prognózam. "Na rozdiel od súčasnej slovenskej vlády nevidíme pre Slovensko cestu v zľahčovaní týchto záväzkov, v hľadaní únikových cestičiek a výhovoriek na ich obchádzanie," uviedli poslanci Rosová a Frešo.