Národná rada SR tento týždeň rozhodne o opozičnom návrhu na vyslovenie nedôvery premiérovi Mikulášovi Dzurindovi.
Poslanci budú v stredu po skončení riadnej júlovej schôdze pokračovať v prerušenej 45. schôdzi NR SR, ktorej jediným bodom je odvolávanie premiéra.
Opozičný Smer spolu s KSS a nezávislými poslancami združenými v Slobodnom fóre predložili návrh na vyslovenie nedôvery premiérovi, ktorý podľa nich zlyhal v boji proti korupcii a klientelizmu a zodpovedá za koordináciu reforiem s "nedoziernymi negatívnymi sociálnymi dopadmi". Vyčítajú mu aj to, že zavádzal slovenskú verejnosť a zatiahol krajinu do vojny v Iraku. Za najzávažnejšiu považujú skutočnosť, že ako predseda vládnej SDKÚ odmieta vysvetliť spôsob financovania vlastnej strany, najmä jej 22-miliónový dlh, ktorý prevzala doteraz neznáma obchodná spoločnosť.
Schôdza na vyslovenie nedôvery premiérovi sa začala v utorok 28. júna. Celodenný maratón vystúpení opozičných a koaličných poslancov, ako aj premiéra a členov vlády, ukončila roztržka o spôsobe pokračovania rozpravy. Prvý deň stihlo vystúpiť osem zo 17 písomne prihlásených zákonodarcov, ďalší sa vzdali vystúpenia a opoziční poslanci, ktorí neboli prítomní v pléne, stratili poradie. Predsedajúci následne vyhlásil možnosť prihlásiť sa do rozpravy ústne, ktorú využilo 13 poslancov. Aj napriek námietkam opozície, že ešte pred prihlasovaním sa ústne chceli prestávku, napokon poslanecké grémium postup odobrilo.
Líder Smerusociálnej demokracie Robert Fico v pléne položil premiérovi 11 otázok týkajúcich sa financovania jeho strany a predovšetkým dopadov reforiem na obyvateľov Slovenska. Výsledkom sedemročného vládnutia Dzurindu je podľa lídra Smeru 21 percent osôb na hranici alebo pod hranicou chudoby, jedna z najvyšších mier nezamestnanosti a najnižších miezd v EÚ. Podľa premiéra Fico neponúka žiadnu alternatívu, len chaos, keďže podľa neho je akákoľvek situácia lepšia ako táto vláda.
Minulotýždňová rozprava v parlamente podľa neho zároveň jasne ukázala, že sa črtá spojenectvo Smeru s KSS. Treba to zobrať na vedomie, že žiadna tretia cesta v Smere, ale že sa poriadne začervenal a s tým jednoducho bude treba vedieť nakladať, povedal premiér.
Na odvolanie premiéra, a tým pádom automaticky aj pádu vlády, je potrebných 76 poslaneckých hlasov. Opozícia zatiaľ môže naisto rátať s hlasmi Smeru, KSS, ĽS-HZDS a piatich nezávislých poslancov za Slobodné fórum.
StoryEditor