Riaditeľ trestného odboru Generálnej prokuratúry SR dnes vydal pokyn Okresnej prokuratúre (OP) v Bratislave I. na začatie trestného stíhania pre trestný čin poškodenia a zneužitia záznamu na nosiči informácií. Konal tak z úradnej povinnosti a na základe článku, ktorý publikoval denník SME o hackeroch, ktorí napadli počítačovú sieť Národného bezpečnostného úradu. Pre agentúru SITA to povedala hovorkyňa generálneho prokurátora Svetlana Husárová. Dodala, že OP BA I. zároveň nariadil, aby generálnu prokuratúru informovala o všetkých krokoch, ktoré v tejto súvislosti vykoná. Okresná prokuratúra Bratislava I. teda podľa Husárovej musí na základe pokynu bezodkladne konať a začať tak trestné stíhanie hneď, ako jej bude pokyn z Generálnej prokuratúry SR doručený.
Prípad bude zrejme preverovať aj polícia. Podľa hovorcu Prezídia PZ Martina Korcha ho zrejme preveria špecialisti zaoberajúci sa počítačovou kriminalitou.
Hackeri, ktorí vykradli servery na elektronickú poštu a prístup k internetu úradných počítačov Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) spôsobili predovšetkým hospodárske škody, povedal pre agentúru SITA riaditeľ kancelárie NBÚ Ivan Goldschmidt. Dodal, že počítačoví vlamači sa nedostali k utajovaným informáciám, pretože tie sa e-mailami posielať nesmú. Vyšetrovacia komisia však preverí, či elektronickou poštou prípadným pričinením zamestnancov NBÚ neunikli citlivé informácie. Nie je známe, ako dlho bude vyšetrovanie trvať, pripomenul Goldschmidt a dodal, že prípadné trestnoprávne kroky úrad podnikne až po skončení vyšetrovania. Hackeri mali podľa dnes medializovaných informácií v denníku SME údajne vykradnúť 36-tisíc e-mailových informácií, ktoré boli na serveri od 15. februára.
Goldschmidt ďalej pre agentúru SITA uviedol, že NBÚ od utorka postupne ruší všetky prístupové kódy a kontá, ku ktorým sa hackeri dostali, alebo im ich niekto sprístupnil. Hospodárske škody vyplynú zo zmien softvéru a zo zavádzania nových bezpečnostných opatrení. Tie pôvodné zlyhali, priznal Goldschmidt. Verejne hovoriť o tom, že hackeri by sa dostali aj k osobným údajom zamestnancov NBÚ, ak by mali viac času, považuje Goldschmidt za nekorektné. Osobné údaje zamestnancov a utajované informácie sú podľa jeho slov na serveroch, ktoré sú úplne nezávislé od serverov pre e-mail a prístup na internet. K ohrozeniu informačných súborov v súvislosti s komunikáciou s NATO a Európskou úniou nedošlo, povedal riaditeľ kancelárie NBÚ Ivan Goldschmidt.
Podľa informácií, ktoré denník SME získal od hackerskej komunity, sa hackeri dostali minulý štvrtok na tri rôzne servery NBÚ, ktoré boli slabo zabezpečené. Cez ne vstúpili do počítačovej siete a získali prístup k rôznym údajom vrátane e-mailovej korešpondencie pracovníkov úradu bez toho, aby o tom prevádzkovateľ serverov vedel. Hackeri tvrdia, že mali úplnú kontrolu nad niektorými počítačmi NBÚ a mohli rozosielať e-mailové správy v mene šéfa či iných kľúčových ľudí úradu a ak by mali viac času, dostali by sa aj do jednotlivých počítačov zamestnancov. Tvrdia, že majú úplný archív vyše 36-tisíc e-mailov z NBÚ, ktoré sa na server ukladali od 15. februára.
StoryEditor