Na banskobystrickom župnom úrade sa dnes, na ôsmy deň od odsúhlasenia predaja majetku všetkých piatich župných polikliník župným zastupiteľstvom, otvárali obálky v príslušnej verejnej obchodnej súťaži. Podľa riaditeľa župného úradu a vedúceho výberovej komisie Jána Marcineka ponuky predložilo 13 záujemcov o polikliniky, pričom niektoré z prihlásených firiem mali toho istého konateľa. Podmienky súťaže splnili všetci prihlásení.
Najväčší záujem bol o banskobystrickú polikliniku, ktorej päť nehnuteľností sa predáva osobitne, o majetok polikliniky v Tornali sa neuchádza nik. Nikto nemá záujem ani o objekty banskobystrickej polikliniky na Slnečnej a Spojovej ulici. Tri firmy mali záujem o majetok viacerých polikliník.
Podľa konateľa spoločnosti JSP Štefana Stanka však súťaž nie je transparentná ani efektívna pre župu a chce ju napadnúť právnou cestou. Výzva na predkladanie ponúk na kúpu majetku polikliník totiž podľa neho nebola zverejnená, hoci zásady hospodárenia s majetkom Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) vyžadujú zverejnenie podmienok súťaže minimálne v jednom masovokomunikačnom médiu. Súťaž považuje za urýchlenú a utajenú, pričom hrozí poškodzovanie majetku BBSK. "Seriózni záujemcovia nemohli pripraviť dostatočne zodpovedne a kvalitne svoju ponuku," uviedol Stanko.
Riaditeľ županátu Marcinek podozrenia z netransparentnosti odmieta. "Podmienky súťaže boli zverejnené na internete v súlade s našimi zásadami hospodárenia," zdôraznil pre agentúru SITA Marcinek. Podľa neho mali záujemcovia dosť času pripraviť sa. "Bolo dosť času, aj menej by bolo dosť. Bolo to pod verejnou kontrolou, veď sa to pripravovalo od októbra," dodal Marcinek. Stanko však trvá na tom, že výzva nebola zverejnená, iba ak na úradnej tabuli župy. "JSP, s. r. o., je dlhodobým záujemcom o kúpu nehnuteľností, ktoré sú predmetom tejto verejnej súťaže. Dlhodobo pravidelne sledujeme masovokomunikačné prostriedky vrátane internetovej stránky BBSK a ešte včera o 10:00 tam neboli zverejnené žiadne informácie o verejnej súťaži. Budeme mať o tom aj notársky zápis," povedal pre agentúru SITA Stanko.
BBSK vlastní päť polikliník -- v Banskej Bystrici, Poltári, Detve, Fiľakove a Tornali. Hodnota ich majetku je podľa vedúceho odboru zdravotníctva župného úradu Vladimíra Nováka 200 miliónov korún, z toho zhruba polovicu tvorí majetok banskobystrickej polikliniky. Poslanci BBSK odsúhlasili 1. februára predaj majetku všetkých polikliník v obchodnej verejnej súťaži s podmienkou, že noví majitelia zachovajú v poliklinikách minimálne päť rokov poskytovanie zdravotníckych služieb. Predaj majetku v správe polikliník pôvodne nebol v programe februárového zasadnutia, poslanci ho doplnili dodatočne. Podľa platného programu zasadnutí na tento polrok sa o predaji majetku polikliník malo rozhodovať na aprílovej schôdzi. Majetok všetkých polikliník zastupiteľstvo vyhlásilo za prebytočný ešte vlani. Župné polikliniky majú v súčasnosti podľa vedenia župy dlh spolu 39 miliónov korún a hospodária so stratou, hoci neposkytujú zdravotnú starostlivosť, ale iba spravujú majetok a prenajímajú ho lekárom.
Podľa predsedu klubu SDKÚ-DS v župnom zastupiteľstve Jozefa Mikuša evokuje rýchlosť verejnej obchodnej súťaže myšlienku, že niektorí záujemcovia mohli mať vopred viac informácií než iní. "Asi aj preto to nechceli ponúknuť mestám, hoci od štátu dostala tento majetok župa zadarmo. Strana Smer vyhlasuje, že štát vie dobre hospodáriť, a pritom v Banskobystrickom kraji pod jej vedením sa v poslednom roku polikliniky zadlžili oveľa viac ako v predchádzajúcich rokoch a teraz sa ich rýchlo snažia predať," uviedol Mikuš.
StoryEditor