Programové prieniky medzi Smerom-SD a SDKÚ-DS sa budú pri povolebných rokovaniach o zložení vlády hľadať asi najťažšie, domnieva sa predseda Smer-SD Robert Fico. "Zdá sa mi, že tie našej rozdiely sú tak obrovské, pokiaľ ide nazerania na štát na spoločnosť, že tie programové prieniky sa budú asi najťažšie hľadať," vyhlásil dnes Fico v relácii STV O 5 minút 12.
Bolo by to podľa neho obrovské sklamanie pre voliča Smeru, keby povolebné usporiadanie dopadlo tak, že budú spolu komunikovať dve strany, ktoré vyvolali najväčší programový konflikt v predvolebnom období. "Ten, kto bude zostavovať vládu, by mal predovšetkým hľadať programovú zhodu," uviedol. Poukázal tiež na to, že päť politických subjektov okrem Smeru, ktoré prešli do parlamentu, sa hlásia k stredopravých hodnotám.
Šéf Smeru-SD považuje za dôležité, aby nová vláda snažila o dohodu s opozíciou, ak bude prijímať zásadné rozhodnutia, ktoré môžu ovplyvniť život v krajine na viac ako jedno volebné obdobie.
Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda súhlasí s tým, aby sa hľadala programová zhoda pri zostavovaní novej vlády. "Pri hľadaní programovej zhody by sme sa naozaj už mali prestať trápiť, že niečo je ľavicové. Ja raz neviem, keď sa dobre gazduje v domácnosti a sa rodina nezadlží, či to je pravicové alebo ľavicové. Ja len viem, že to zodpovedné," poznamenal. Zhoda vlády s opozíciou môže podľa neho fungovať v zahraničnopolitických otázkach, menej optimistický je však Dzurinda pri otázkach ekonomického a sociálneho charakteru. Predseda SDKÚ-DS zablahoželal Ficovi k volebnému víťazstvu a podal mu v štúdiu ruku.
Jediným mantinelom SNS pri rokovaniach o budúcej vláde je, aby v nej nebola SMK. Šéf národniarov Ján Slota je rád, že Smer-SD vyhral voľby a Fico bude "s určitosťou" poverený zostavením vlády. Poznamenal, že keby mal on zostavovať vládu, počítal by s prvými troma najsilnejšími subjektmi.
Pre SMK je podľa predsedu Béla Bugára dôležité, či sa dá zložiť stabilná vláda a s programom, ktorý bude vyhovovať aj im. "Ak nie, tak nemáme záujem," uviedol. "SMK vstúpi len do vlády, kde niektoré záležitosti, ktoré sme podporovali alebo presadili aj v tomto volebnom období, ostanú," konštatoval Bugár. Spomenul pritom reformy, vyrovnávanie regionálnych rozdielov i vybudovanie južnej rýchlostnej komunikácie. Zhodu bude SMK očakávať aj v riešení menšinových otázok.
Podpredseda ĽS-HZDS Viliam Veteška pripustil, že vláda sa bude dať zostaviť aj bez ich strany. "Budeme však radi, ak ĽS-HZDS nebude obídená v pragmatických rozhovoroch o zostavení budúcej vlády," dodal. Volebný výsledok pre ĽS-HZDS považuje Veteška za nastavené zrkadlo.
Predseda KDH Pavol Hrušovský nehodnotil výsledok kresťanských demokratov ako sklamanie. Dodal, že ambíciou každého predsedu je byť vo vláde. "Ale nemusí to byť vždy ten definitívny cieľ. Ak sa pozeráte na stranu z dlhodobého pôsobenia na slovenskej politickej scéne, môžete pripustiť aj opozičné postavenie," uviedol. Hrušovský je opatrný smerom k prípadnému spoločnému postupu pravice po voľbách. Predčasné je podľa neho aj odpovedať na otázku, či by si KDH vedelo predstaviť vládnu koalíciu na čele s Dzurindom.
StoryEditor