poslankyňa Beáta Brestenská (ANO) bude iniciovať novelizáciu vysokoškolského zákona s cieľom zaviesť externé poplatky. Raz už tak chcela urobiť už pri novele zákona o vysokých školách v roku 2003. Podobný návrh má pripravený aj Dušan Čaplovič (Smer).
Väčšinová podpora
V prípade neprijatia vysokoškolskej reformy by s tým nemali problém ANO, Smer, ĽS-HZDS, SF a časť nezávislých poslancov. "Najprv sa budeme snažiť upraviť vládny návrh zákona a žiadať, aby z neho bolo vyňaté spoplatnenie denného štúdia," načrtol scenár poslanec Dušan Čaplovič (Smer). "Treba konečne zastaviť niekoľko rokov pretrvávajúcu nezákonnú prax vyberania peňazí od externistov a stanoviť jasné pravidlá," zdôrazňuje nezávislý poslanec Herman Arvay (ex-KSS). S tým súhlasí aj ďalší nezávislý - Miroslav Abelovský. Prezident Slovenskej rektorskej konferencie Juraj Sinay pripúšťa - hoci nejde o systémové riešenie, údajné platenie za externé štúdium rôznym vzdelávacím inštitúciám by sa eliminovalo na 99 percent. Podľa neho totiž nie je vylúčené, že za niektorými spoločnosťami stoja aj ľudia z akademickej obce, a preto snaha udržať si istý príjem bude pretrvávať. Pripomeňme, že jedným zo spôsobov vyberania peňazí od externistov sú platby tretím subjektom, ktoré pre vysokú školu zabezpečujú tzv. materiálno-technické podmienky výučby. Aj keď takúto prax vysoké školy oficiálne popreli, upozorňuje na to aj správa ministerstva školstva. Ich kontroly to však nepreukázali.
Podmienky, samé podmienky
A čo politická podpora samotného zákona o študentských pôžičkách? Situácia sa od marcového hlasovania v parlamente (poslanci tesne posunuli zákon do druhého čítania) v zásade nezmenila. Opozícia hovorí jednoznačné nie, vládna štvorkoalícia by mala zavedenie školného podporiť. "Budeme však žiadať ústretovosť voči našim pozmeňujúcim návrhom," dodala Brestenská. S istými návrhmi prídu aj SMK a SDKÚ - ich neprijatie hlasovanie zásadne neovplyvní. Politická podpora nezávislých poslancov však bude závisieť od akceptovania ich pozmeňujúcich návrhov, a to aj v prípade tých poslancov, ktorí posunuli návrh do druhého čítania. "Ak sa mi nepodarí presadiť niektoré zmeny, nevidím dôvod zákon podporiť," reagoval Abelovský.
Niektoré pozmeňujúce návrhy
- posilniť kompetencie študentov pri použití peňazí získaných zo školného (Miroslav Abelovský, Robert Nemcsics, Tomáš Galbavý)- možnosť študovať na vysokej škole bez prijímačiek pre maturantov a absolventov vysokej školy, ktorí si uhradia plnú výšku školného (Miroslav Abelovský, Herman Arvay)
- oslobodiť interných doktorandov od platenia (Tomáš Galbavý)
- zmierniť dosahy zákona na strednú vrstvu, upraviť podmienky napríklad pre tehotné vysokoškoláčky (SMK)
- zrušiť možnosť zaviesť nulové školné počas dvoch rokov a register učiteľov, diverzifikácia vysokých škôl, zrušiť päťmiliónovú pokutu pre vysoké školy z krajín Európskej únie, ktoré poskytujú štúdium na Slovensku bez vládneho súhlasu (ANO)
Zdroj: hn