StoryEditor

Pri úniku sírovodíku zahynuli v Bratislave dvaja ľudia

24.01.2007, 16:00
Autor:
SITASITA

Sírovodík, ktorý dnes doobeda unikol z technologickej nádrže v skladových priestoroch firmy Agromont na Starej Vajnorskej ceste v Bratislave, by ľudí z blízkych firiem ani obyvateľov okolia nemal ohroziť. Ako dnes pre agentúru SITA uviedol veliteľ Hasičského a záchranného útvaru hlavného mesta SR Bratislavy Pavol Mikulášek, podľa výsledkov meraní neunikol sírovodík do okolia v takom množstve, že by boli ľudia v ohrození života. "Referenčné merania priamo v sklade firmy ukázali, že ani sklad nie je až taký kontaminovaný. Na druhej strane ale nie je koncentrácia taká, aby sem mohli prísť policajti či vyšetrovatelia na obhliadku budovy a zisťovať príčinu úniku. V sklade sa ešte nemôžete dlho pohybovať," povedal Mikulášek. Ako ďalej uviedol, zásah hasičov v priestoroch havárie ešte trvá, podľa veliteľa je totiž potrebné vykonávať "prirodzené a nútené vetranie niekoľkoposchodového skladu". Podľa Mikuláška sa v súčasnosti preto ešte nedá povedať, čo bolo príčinou úniku sírovodíka, ani či mohlo ísť o zlyhanie ľudského faktora. Známy ešte nie je ani presný čas havárie, ani ako dlho plyn unikal.
Únik sírovodíka si vyžiadal dva ľudské životy, jedného intoxikovaného človeka previezli do nemocničného zariadenia. "Priamo na mieste bol ošetrený aj ďalší človek, ktorý síce bol intoxikovaný, ale vážnejšiu zdravotnú ujmu neutrpel. Poskytoval nám cenné informácie o technológii, to znamená, čo všetko sa v priestoroch skladovalo či ako sa to tam spracúva," dodal Mikulášek.
Únik sírovodíka bol ohlásený na linku 112 krátko po desiatej hodine, približne po dvadsiatich minútach sa únik plynu podarilo zastaviť.
Sírovodík je jedovatý plyn charakteristického zápachu po skazených vajciach, mimoriadne horľavý, výbušný, ťažší ako vzduch. Už v malých koncentráciách pôsobí škodlivo, akútna otrava je veľmi rýchla. Charakteristická je okamžitá zástava dýchania a srdcovej činnosti.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
01. február 2023 16:15