Predseda Národnej rady SR Pavol Paška opätovne vyzval opozičné politické strany na pokračovanie diskusie o zriadení stálej parlamentnej komisie pre Ústavu SR a rokovací poriadok NR SR. Tento bod zaradí na záver 8. schôdze, ktorá sa začne 20. marca.
"Budem sa snažiť do schôdze opäť dospieť k dohode. Tých argumentov je veľmi veľa. Stále sa snažím prelomiť pre mňa veľmi nepochopiteľnú politickú pozíciu opozičných klubov. Stále tvrdia, že nie je dôvod a ani obsahy, ktoré by mala komisia riešiť. Nerozumiem však návrhu poslanca (Petra) Miššíka (SDKÚ-DS), ktorý už prišiel s návrhom na zmenu rokovacieho poriadku," povedal pre TASR Paška. Potvrdil, že až do poslednej chvíle bude hľadať politickú dohodu. Ak sa tak nestane, predloží legitímne riešenie. Paška má obavy, že aj na marcovej schôdzi vznik komisie narazí na odpor. "Keď opoziční poslanci stále argumentujú, že chcú konkrétne návrhy, čo by malo byť predmetom rokovania komisie, tak ich aj naformulujem," dodal šéf snemovne.
Miššík pre TASR potvrdil, že o predloženom návrhu na zmenu rokovacieho poriadku diskutoval nielen v opozícii, ale aj s niektorými koaličnými poslancami. Až do začiatku 8. schôdze chce hľadať pre svoj návrh podporu. Miššík vysvetlil, že dôvodom na predloženie novely bolo rozhodnutie Ústavnoprávneho výboru NR SR, že vystúpiť v pléne môže kedykoľvek niekto z vedenia parlamentu i ústavní činitelia. "O nič iné nejde, len o možnosť demokraticky reagovať na takéto vystúpenie faktickými poznámkami. Problém treba riešiť, je to legálny spôsob a ako poslanec mám zákonodarnú iniciatívu. Netreba na to komisie, treba robiť," zdôraznil Miššík.
Paška svoj návrh na vytvorenie komisie predložil v pléne 9. februára, ale pretože sa chcel uchádzať o širokú podporu pre vznik komisie, parlament bude o návrhu rokovať až na nadchádzajúcej schôdzi. Komisia by podľa neho mala analyzovať právne predpisy, predovšetkým Ústavu SR, ústavný zákon o spolupráci NR SR a vlády v záležitostiach EÚ, ústavný zákon o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov či rokovací poriadok NR SR.
Na čele komisie by mal stáť predseda parlamentu a každý poslanecký klub by v nej mal dvoch členov. Zastúpenie by mali odborní konzultanti, osobnosti z oblasti ústavného práva, zástupcu by nominovali prezident, vláda, Ústavný súd SR a Slovenská akadémia vied. Komisia by minimálne raz ročne informovala o výsledkoch svojej práce.