Nemocničné lôžka v kraji netreba rušiť, ale reprofilovať. Zhodli sa na tom riaditelia nemocníc Košického samosprávneho kraja na pracovnom stretnutí s predsedom Zdenkom Trebuľom. Ako dnes agentúru SITA informovala hovorkyňa Košického samosprávneho kraja (KSK) Zuzana Bobríková, hlavnou témou bola diskusia k výsledkom analýzy Ministerstva zdravotníctva SR o výpočte potreby lôžok ústavnej zdravotnej starostlivosti SR, ktorú rezort zverejnil koncom minulého roka. Podľa tejto analýzy by sa v Košickom kraji mal počet lôžok redukovať o približne 1 272. Najväčší počet sa týka oddelení psychiatrie, dlhodobo chorých a vnútorného lekárstva.
"Za posledných 15 rokov prešlo zdravotníctvo rôznymi experimentmi. Je na nás, aby sme pripravili filozofiu, ktorú dokážeme na ministerstve zdravotníctva obhájiť. Je jasné, že musíme efektívnejšie využívať zdroje, čo pre niektorých bude ťažké. Musíme však pritom zabezpečiť kvalitnú a dostupnú sieť pre obyvateľov kraja," povedal predseda KSK Zdenko Trebuľa.
Predstavitelia 19 štátnych, súkromných i samosprávnych ústavných zdravotníckych zariadení sa zhodli na tom, že údaje v analýze si nevyhnutne vyžadujú komentár a reálnu aktualizáciu. Dohodli sa na príprave podkladov o skutočnom prebytku či nedostatku lôžok na jednotlivých oddeleniach v rámci siete ústavnej zdravotníckej starostlivosti v kraji, ktoré by mali byť kritériom na uskutočnenie jednotlivých opatrení. Po sumarizácii podkladov od všetkých lôžkových zdravotníckych zariadení pripraví Odbor zdravotníctva KSK materiál, s ktorým bude o ďalších krokoch rokovať na ministerstve zdravotníctva.
Predseda Asociácie fakultných nemocníc a riaditeľ Fakultnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach Jaroslav Šajty navrhol zriadenie spoločného poradného orgánu, v ktorom by sa pravidelne stretávali predstavitelia všetkých lôžkových zdravotníckych zariadení z kraja, aby mohli aktuálne reagovať na kroky ministerstva i požiadavky rezortu, reálne vysvetľovať a zdôvodňovať svoje potreby.
"Analýzu môžeme vnímať ako námet, pretože konečné rozhodnutie je na zriaďovateľoch. Ale znižovanie napríklad psychiatrických lôžok je krok späť. Práve preto potrebujeme veľmi presné údaje z nemocníc o počtoch lôžok, ich využívaní, o skutočnej potrebe v kraji, aby sme naše argumenty vedeli podložiť faktami," zdôraznil krajský lekár a vedúci odboru zdravotníctva KSK Jozef Sabo.
Reprofiláciu lôžok vnímajú ako nevyhnutnosť všetci riaditelia. V kraji chýbajú najmä geriatrické a hospicové lôžka, miesta pre dlhodobo chorých. V tejto sfére by sa však mal na financovaní začať podieľať aj rezort sociálnych vecí, keďže ide vo veľkej miere o sociálno-zdravotné lôžka. Ako príklad uviedol riaditeľ Psychiatrickej nemocnice v Michalovciach Stanislav Tomovčík Rakúsko, kde psychiatrické lôžka spadajú pod rezort sociálnych vecí.
Prekvapenie nad smerovaním ministerstva vyjadril riaditeľ Východoslovenského ústavu srdcových chorôb v Košiciach František Sabol. "Vláda nám dala zelenú na výstavbu ústavu, malo by nám pribudnúť 40 lôžok. Nevidím možnosť na redukciu kardiologických či cievnych lôžok. Veď už teraz máme plné čakacie listy, pretlak pacientov, ktorí sa s dôverou obracajú na naše vysoko špecializované pracovisko," povedal.
Riaditelia lôžkových zdravotníckych zariadení sa zhodli na tom, že kľúčové slovo majú v tomto prípade zdravotné poisťovne. "Ak budem mať zazmluvnené lôžko, nedám ho preč," poznamenal riaditeľ 1. súkromnej nemocnice Košice Šaca Juraj Vančík.
StoryEditor