Rekordný počet vyše 90 volebných sťažností dostal do dnešného popoludnia Ústavný súd SR (ÚS), pridelené boli sudcovi spravodajcovi. Pre agentúru SITA to potvrdil poradca ÚS Štefan Németh. Doložil, že ešte ďalšie sťažnosti s dnešným dátumom podania na pošte pravdepodobne prídu do konca tohto týždňa. Tohto roku bude volebných sťažností zrejme trojnásobne viac ako v roku 2002, keď ich na ÚS prišlo 32.
Ako uviedol Németh, z doterajšieho počtu sťažovatelia v siedmich prípadoch napádajú voľby primátora v Sobranciach, Sečovciach, Martine, Hriňovej, Púchove, Holíči a v Lučenci. Po dve volebné sťažnosti prišli na voľby v mestách Hurbanovo, Modrý Kameň, Holíč, Dunajská Streda, Turzovka. Sťažnosti na voľby do mestského zastupiteľstva sa týkajú Bratislavy, Kysuckého Nového Mesta, Liptovského Mikuláša, Tornale a Martina. Ďalšie volebné sťažnosti sa týkajú voľby starostu v mestskej časti Bratislava-Ružinov a miestneho zastupiteľstva v mestskej časti Košice-Ťahanovce -- sídlisko. Zvyšné sťažnosti napádajú najmä voľby starostov a miestnych či mestských zastupiteľstiev.
"Po dnešku jednoznačne dominujú sťažnosti na porušenie volebného moratória. Príčiny podania sťažností sú v ostatných prípadoch pestré - od údajného manipulovania s hlasovacími lístkami cez ovplyvňovanie voličov až po neuznanie trvalého pobytu a iné," povedal Németh.
"Sudcovia najskôr preskúmajú, či ide o sťažnosť, ktorú má riešiť Ústavný súd. Pokiaľ nie, ÚS ju môže odložiť, ak áno, pripravuje sa vec na predbežné prerokovanie a rozhodne, či pôjde na ďalšie konanie alebo nie. Až potom sa rozhoduje vo veci samej. ÚS môže vyhlásiť voľby za neplatné, zrušiť napadnutý výsledok volieb, zrušiť rozhodnutie volebnej komisie, vyhlásiť za zvoleného toho, kto bol riadne zvolený alebo aj sťažnosť odmietnuť," vysvetlil postup ÚS Németh. Ústavný súd nemá stanovený časový limit, dokedy musí o volebných sťažnostiach rozhodnúť.
StoryEditor