StoryEditor

Zomrel americký spisovateľ Kurt Vonnegut

12.04.2007, 08:50
Autor:
SITASITA

Známy americký spisovateľ Kurt Vonnegut, ktorý zachytil absurditu vojny a spochybnil výhody vedy svojským čiernym humorom, zomrel vo veku 84 rokov. Vonnegut, ktorý sa často sám čudoval svojej dlhovekosti aj napriek silnému fajčiarskemu návyku, zomrel na následky poškodenia mozgu, ku ktorému prišlo pri páde v jeho dome na newyorskom Manhattane pred niekoľkými týždňami. Ako uviedla jeho manželka, fotografka Jill Krementz, spisovateľ zomrel v stredu. Autor minimálne 19 románov, ale aj desiatok poviedok, esejí a hier, sa do povedomia verejnosti dostal ako kritik spoločnosti. Často prednášal a nútil svojich poslucháčov zamyslieť sa nad sebou samými, pričom ostro vystupoval proti inštitúciám, ktoré podľa jeho slov dehumanizovali ľudí. "Poviem čokoľvek, aby som bol vtipný, aj tie najhrozivejšie situácie," povedal svojho času Vonnegut istému združeniu psychiatrov. Samozvaný náboženský skeptik a voľnomyšlienkársky humanista Vonnegut často využíval služby svojich postáv ako Billy Pilgrim či Eliot Rosewater, ktorí posúvali jeho myšlienky ďalej. Svoje romány často vypĺňal satirickými komentármi a dokonca aj obrázkami, ktoré mali iba málo spoločné so samotným príbehom. Väčšinu života známy spisovateľ trpel. Napriek obrovskému komerčnému úspechu, Vonnegut bojoval celý život s depresiami a v roku 1984 sa dokonca pokúsil o samovraždu liekmi a alkoholom. Po tomto neúspešnom pokuse autor vtipkoval, že ani len toto nedokázal urobiť poriadne.
Kurt Vonnegut sa narodil 11. novembra 1922 v Indianapolise ako štvrtá generácia nemeckých vysťahovalcov v Amerike. Predtým ako vstúpil do armády, študoval chémiu na Cornellovej univerzite. Keď sa vrátil z druhej svetovej vojny, chvíľu pracoval ako reportér pre chicagský Mestský úrad pre informácie, potom ako vedúci styku s verejnosťou v spoločnosti General Electric, no tieto zamestnania neznášal. Svoj prvý román Mechanický klavír napísal v roku 1951. Po jeho úspechu nasledovali knihy ako Sirény Titanu či Matka noc. Kritika ho sprvu úplne ignorovala, no neskôr označila jeho bizarné príbehy nesúvislé nápady ako hazardne písanú vedecko-fantastickú literatúru. Román Kolíska sa však stal napriek všetkému kultovou klasikou. V slovenskom preklade mu vyšli knihy ako Časotrasenie, Matka noc, Galapágy a Bitúnok č. 5.
Vonnegut, ktorý mal domy na Manhattane a v Hamptonse v štáte New York, po smrti svojej sestry adoptoval jej tri deti. So svojou prvou manželkou Ann Cox mal vlastné tri deti, s druhou ženou Jill Krementz ešte adoptoval dcéru Lily. Spisovateľ raz uviedol, že zo všetkých smrtí by sa mu zrejme najviac páčilo letecké nešťastie na hore Kilimandžáro.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
27. december 2024 18:56