Vstup do Európskej únie (EÚ) je dôležitý medzník v histórii Slovenska a jeden z mála momentov ponovembrového vývoja, pri ktorom sme dosiahli široký konsenzus a ten pretrval. SDKÚ-DS preto navrhuje, aby sa 1. máj, dátum nášho vstupu do EÚ, stal pamätným dňom. Na dnešnej tlačovej besede strany o tom informovali poslanci Eduard Kukan a Tatiana Rosová.
Podľa Rosovej, ktorá návrh predložila do parlamentu, nie je vstup do EÚ o nič menej dôležitý dátum pre históriu Slovenska, ako 16 existujúcich pamätných dní. Rosová vidí aj súvislosť so Sviatkom práce, ktorý si pripomíname v ten istý deň, keďže podľa nej vstup do únie pomohol riešiť aj problém nezamestnanosti, ktorý verejnosť vníma ako jeden z najvýraznejších. "V tom, že by sme si 1. máj pripomínali aj ako pamätný deň pristúpenia Slovenska do EÚ vidíme príležitosť, ako ponúknuť aktuálnejší, moderný rámec Sviatku práce," povedala Rosová s tým, že tak pomôže časti verejnosti odstrániť rozpaky nad tým, ako 1. máj po Novembri oslavovať. "Vidíme v tom príležitosť, ako vrátiť tento sviatok všetkým," dodala Rosová. Na margo oponentov návrhu, ktorí tvrdia, že stačí pripomínať si dnešný 9. máj - Deň Európy, Rosová povedala, že tak ako Európa, aj Slovensko má svoje symboly a svoje významné dátumy. Podľa Rosovej návrh má podporu opozičných strán, s koaličnými predpokladá rokovanie ešte počas aktuálnej schôdze parlamentu. "Aj socialistická časť vlády sa hlási k nášmu členstvu v EÚ, nemali by mať s podporou návrhu nejaký ideový problém," dodala Rosová.
Podľa exministra zahraničných vecí Eduarda Kukana je dôvod pripomínať si výročie vstupu do únie nielen pre úspešné absolvovanie predvstupových rokovaní napriek dvojročnému hendikepu, ale aj pre široký konsenzus a podporu vstupu zo strany politických strán i obyvateľstva, ktoré pretrvali. Podľa Kukana sa však po minuloročných voľbách objavili otázniky, ktoré sa prejavili aj v pozastavení členstva Smeru-SD v Strane európskych socialistov, čo Kukan označil za veľký hendikep a podľa jeho informácií má pokračovať minimálne do októbra. "Nie sme tomu radi, nie je dobré, keď Slovensko nemá silné zastúpenie v medzinárodných vzťahoch. Náš premiér by sa mal osobitne pri zahraničných cestách a zahraničnej politike správať a vystupovať ako predseda vlády členského štátu EÚ a NATO," povedal Kukan, reagujúc na viaceré vyhlásenia Roberta Fica, naposledy v Moskve na margo Poľska a Českej republiky, ktorých sa podľa Kukana nezastal. "Tieto veci nepridávajú na dôveryhodnosti Slovenska a na dôslednosti v jeho zahraničnopolitickej línii," dodal Kukan.
StoryEditor