Najväčšie politické frakcie Európskeho parlamentu majú nejasnosti pri komentovaní posledných udalostí v maďarsko-slovenských vzťahoch. Šéf európskych liberálov Graham Watson hovoril dnes pred európskymi médiami o "slovenských gangoch, ktoré útočia v puboch na maďarských rečníkov." Neskôr pripustil, že chápe historické napätie v slovensko-maďarských vzťahoch, no chýba mu "oficiálne odmietnutie útokov na Maďarov zo strany slovenského premiéra Fica". Dúfa preto, že počas štvrtkovej Ficovej návštevy v Bruseli bude predseda Európskej komisie José Manuel Barroso na slovenského premiéra "dostatočne prísny."
Podľa Watsona môže únia využiť viaceré kontrolné mechanizmy na zhodnotenie situácie v krajine. Rada EÚ si môže podľa článku 7 európskeho dohovoru predvolať predstaviteľov členského štátu, aby vysvetlili situáciu, a Európska komisia môže viesť vlastné vyšetrovania.
O to požiadal aj Hans-Gert Pöttering, šéf európskych ľudovcov - najsilnejšej frakcie v EP, no odmietol informácie o vzniku monitorovacej skupiny o situácii na Slovensku, pretože sa chce poradiť s maďarskými členmi strany. Podľa informácií agentúry SITA však šéf slovenskej delegácie v EPP-ED Peter Štastný dnes predstúpi s návrhom na upokojenie situácie.
Daniel Cohn-Bendit, historický vodca Európskej strany zelených a antifašistický aktivista varoval pred "maďarským nacionalizmom. Sú to všetko blázni, všade, kde sú menšiny, treba súdiť všetkých rovnako," uviedol pre agentúru SITA Cohn-Bendit, ktorého zaráža, že EP sa venuje iba slovenským pravicovým extrémistom.
StoryEditor
Strany EP majú ťažkosti s komentovaním situácie na Slovensku
Najväčšie politické frakcie Európskeho parlamentu majú nejasnosti pri komentovaní posledných udalostí v maďarsko-slovenských vzťahoch. Šéf európskych liberálov Graham Watson hovoril dnes pred európskymi médiami o "slovenských gangoch, ktoré útočia v puboch na maďarských rečníkov."