Prehľadnejšie a transparentnejšie prostredie, posilnenie práv štátu a zvýšenie konkurencieschopnosti na voľnom trhu prinesie podľa ministra obrany Juraja Lišku zmena štátnych vojenských podnikov na akciové spoločnosti.
Transformáciu štyroch podnikov k 15. decembru odsúhlasil tento týždeň parlament. Minister považuje transformáciu za jedinú možnú cestu, ako podniky zachrániť, aby vytvárali zisk, a ako zabezpečiť prácu ich zamestnancom. Liška tiež predpokladá do budúcnosti možnosť získania strategických partnerov.
"Možnosť prevodu častí akcií na strategického partnera by tam bola, ale s tým, že štát si musí trvale zachovať 51 percent týchto akcií, nie je možné bez súhlasu národnej rady previesť alebo predať väčší počet akcií ako je 49 percent," vysvetlil minister. Momentálne nemá informácie o strategickom partnerovi, ktorý by prejavoval o ne záujem.
Transformácia na akciovky so stopercentnou majetkovou účasťou štátu sa bude týkať Vojenského opravárenského podniku Nováky, Vojenského opravárenského podniku Trenčín, Leteckých opravovní Trenčín a Leteckých opravovní Banská Bystrica.
V každom podniku sa vytvorí predstavenstvo a dozorná rada, ktoré v nich budú podľa Lišku oveľa lepšie vykonávať kontrolnú činnosť. Budú v nich zástupcovia rezortu, ako i zamestnancov. V súčasnosti rezort robí v podnikoch iba priebežné kontroly. Ministerstvo je totiž len ich zakladateľom, pričom nie sú napojené na štátny rozpočet. Konajú samostatne a zodpovední sú štatutári - riaditelia.
Minister nevedel úplne vylúčiť, že nedôjde v budúcnosti k odpredu majetku štátu. "Od toho bude predstavenstvo a dozorná rada," uviedol. Sú to však podľa neho špekulácie.
Súlad so zákonom pri poradenskej činnosti v transformujúcich sa štátnych podnikov, za ktorú si Výskumný ústav riadenia hodnoty podniku a súdneho inžinierstva účtuje miliónové položky, ministerstvo skontroluje do 15. decembra. "Ja skontrolujem, či peniaze na túto transformáciu boli vynaložené v súlade so zákonom," uviedol Liška. Vysvetlil, že rezort takúto poradenskú činnosť robiť nevie, podniky si preto môžu na to prenajať firmy. Firma uspela v súťaži za 240 tisíc korún.
Rezort obrany pripravuje do budúcnosti aj transformáciu príspevkových a rozpočtových organizácií, ktorých je zriaďovateľom. Pôjde o organizácie, ktoré pôsobia v oblasti zdravotníctva, kultúry a vedecko-technickej základne. Na ich činnosť prispieva ministerstvo zo štátneho rozpočtu stovkami miliónov korún, Liška preto predpokladá zníženie nákladov po ich premene na akciovky.
Transformácia súvisí s reformou ozbrojených síl - znižovaním stavu vojakov, čomu zodpovedná aj množstvo potrebnej techniky, výzbroje a výstroje. Na to sú naviazané aj vojenské štátne podniky. Minister pripomenul prepustenie 40 zamestnancov banskobystrických opravovní cez leto tohto roku. Podnik sa dožadoval zákaziek, aby nemusel týchto ľudí prepustiť. "Nemôžeme tieto podniky dotovať cez umelo vytvorené zákazky," poznamenal Liška.
V minulosti podniky vykazovali dosť veľké straty, vlani sa však napríklad podarilo po dlhej dobe zaznamenať v LOT Trenčín zisk cez sto miliónov korún.
StoryEditor