StoryEditor

STV v roku 2004 skončila so stratou 357 000 korún

19.04.2005, 18:04
Autor:
TASRTASR

Rok 2004 skončila verejnoprávna Slovenská televízia so stratou 357 000 korún.
Podľa finančného riaditeľa televízie Briana Liptáka mal na hospodársky výsledok vplyv prehratý súdny spor STV so spoločnosťou Open Records, ktorej musela televízia zaplatiť 40,8 milióna korún. STV však môže hovoriť aj o kladnom hospodárskom výsledku v hodnote 399 miliónov korún. Náklady STV v roku 2004 dosiahli 1,97 miliardy korún a výnosy 2,37 miliardy. Tento výsledok vyplýva zo zaúčtovania transferu z Ministerstva financií SR na oddlženie v hodnote 399 522 000 korún. Peniaze STV získala na vyplatenie záväzkov spred 31. decembra 2003. Uvedený záporný hospodársky výsledok však Lipták označil za "skutočný". "Staré" záväzky STV dnes podľa Liptáka tvoria 40 miliónov korún, navýšiť ich môže prípadné prehratie súdnych sporov. Z vlastných zdrojov STV splatila staré záväzky v hodnote 150 miliónov korún.
Čísla plánovaného rozpočtu podľa Liptáka STV výrazne prekročila v časti spotrebované nákupy, plánovaných 106 miliónov prekročila o 105 percent. Lipták uznal, že rozpočet nebol správne urobený ohľadne spotreby energie, preto STV zaplatila za elektrinu a vodu namiesto 20 miliónov vyše 30 miliónov korún. Plán bol prekročený aj v položke elektrotechnika, elektronický materiál kvôli investíciám v štúdiách v hodnote 19,2 milióna korún a kvôli prepisovaniu archívu STV viac minula aj na videokazety a CD nosiče. STV minula viac aj na vecné ceny v súťažiach - 10,9 milióna korún.
O 250 percent prekročila STV plánované výdavky na iné služby, plánovaných bolo 24 miliónov korún, minutých 85,7 milióna korún. Podľa Liptáka sa táto položka pri zostavovaní rozpočtu dá iba odhadnúť. Najväčšie náklady v iných službách mala STV na mediálnu spoluprácu a reklamu - 30,1 milióna korún. Túto časť rozpočtu podľa Liptáka STV podhodnotila. STV tu musela zaúčtovať aj stočné, ktoré podľa Liptáka nepatrí medzi spotrebované energie.
Z hľadiska výnosov najväčší nárast až o 89 percent zaznamenali príjmy STV z predaja reklamy. V roku 2004 sa podarilo STV zarobiť na reklame 446 miliónov Sk, v roku 2003 to bolo len 236 miliónov Sk. Výnosy z koncesionárskych poplatkov vzrástli o 21 percent, keď STV získala z koncesií v minulom roku 1,43 miliardy korún.
Účtovnú uzávierku STV ku 31. decembru 2004 dnes schválila rada STV, odobril ju i audítor. Podľa člena Dozornej komisie Mariána Galamboša je však potrebné určiť nové pravidlá rozpočtu STV kvôli tomu, že už STV nie je viazaná na štátny rozpočet. Platný zákon o STV ju však ako rozpočtovú ešte berie, štátnu dotáciu však už STV nedostáva, keďže prešla na dvojzložkové financovanie.
V roku 2004 odvysielala STV na oboch programoch spolu 15 362 hodín programu, vyrobila 16 008 relácií. V porovnaní s rokom 2003 to bolo o vyše päťtisíc hodín programu viac. Vlastná výroba programu predstavovala v minulom roku 4794 hodín programu, čo je nárast v porovnaní s predchádzajúcim rokom o viac ako 2200 hodín programu.
Na osobných nákladoch zamestnancov v porovnaní s rokom 2003 ušetrila viac ako 200 miliónov korún, čím sa podľa člena manažmentu STV Branislava Zahradníka potvrdila správnosť a opodstatnenosť hromadného prepúšťania realizovaného v roku 2003. V minulom roku zamestnávala STV priemerne 908 zamestnancov, pričom priemerná mzda dosiahla výšku 24 793 korún.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
15. január 2026 11:11