StoryEditor

Nemocnica Košice-Šaca ako prvá nahrádza škodlivé PVC

20.03.2007, 13:00
Autor:
SITASITA

V spolupráci s mimovládnou organizáciou Priatelia Zeme nahrádza 1. súkromná nemocnica v Košiciach -- Šaci niektoré zdravotnícke pomôcky z PVC obsahujúce zdraviu škodlivé ftaláty bezpečnými pomôckami z progresívnejších materiálov. Ako dnes na tlačovej besede informovali riaditeľ nemocnice Juraj Vančík a predstavitelia Priateľov Zeme Ladislav Hegyi a Katarína Vrábľová, na Slovensku ide o prvý a unikátny projekt, ktorý pilotne skúšajú na jednotke intenzívnej starostlivosti novorodeneckého oddelenia.
Priatelia Zeme darovali Nemocnici Košice - Šaca na začiatok spojovacie hadičky bez PVC v hodnote 10-tisíc korún.
"Budeme aj naďalej presadzovať náhradu PVC pomôcok v zdravotníctve, prioritne u rizikových skupín, akými sú predčasne narodené deti a novorodenci, tehotné ženy a pacienti na hemodialýze," uviedla Katarína Vrábľová. "Je zakázané používať hračky z PVC pre deti do 3 rokov len preto, že ich sem-tam olizujú, kým pre zdravotnícke pomôcky zavedené do tela detského pacienta aj niekoľko týždňov tento zákaz neplatí," povedal Ladislav Hegyi.
Možnosť nahradiť škodlivé PVC pomôcky bezpečnejšími výrobkami ponúkli Priatelia Zeme všetkým slovenským nemocniciam. Ako jediná zareagovala nemocnica v Šaci. "Tento krok je pre slovenské zdravotníctvo veľmi dôležitý a dúfame, že bude inšpirovať aj ďalšie zdravotnícke zariadenia," uviedla Katarína Vrábľová.
PVC sa nachádza v rôznych hadičkách, vyživovacích sondách, alebo infúznych súpravách, z ktorých sa do ľudského organizmu uvoľňujú nebezpečné ftaláty. Tie u mužov spôsobujú zmeny na semenníkoch a v produkcii spermií, u žien zas poruchy vaječníkov. Obidve pohlavia môžu trpieť dýchacími problémami a poškodením pečene a obličiek.
Pre nemocnicu v Šaci je ochrana pacienta, ale aj životného prostredia, na prvom mieste. Dôkazom je aj integrovaný ISO certifikát za kvalitu a životné prostredie, ktorý na Slovensku získala ako prvá. "Najprv sme sa zamerali na výber rizikovej skupiny pacientov z hľadiska toxického účinku PVC. Keďže sú to novorodenci a zvlášť nedonosené deti, zaradili sme do projektu práve novorodenecké oddelenie. Nasledoval prieskum trhu, komunikovanie s dodávateľmi, cenové porovnanie, zváženie rizík a konkrétny výber pomôcok, ktoré sú od januára 2007 už používané," hovorí nemocničná hygienička Ľubomíra Bodnárová.
Ako uviedol Juraj Vančík, nemocnica bude postupne nahrádzať PVC výrobky nielen na novorodeneckej ale aj na ostatných jednotkách intenzívnej starostlivosti.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
22. november 2024 07:11