Dodal, že konkrétnejšie stanovisko zaujme Slovensko v prípade, že sa táto téma skutočne dostane na rokovací stôl aliancie. Kašický zdôraznil, že ak by išlo len o rokovania medzi USA na jednej a Českou republikou a Poľskom na druhej strane, malo by s tým Slovensko problém. "Nemôžeme sa tváriť ako nemí a hluchí, ak sa dejú nejaké aktivity u našich susedov a na druhej strane to vyvoláva tlak napríklad na strane Ruskej federácie," dodal s tým, že v tejto otázke nemožno obchádzať Rusko. Okrem NATO by sa mala táto téma podľa Kašického otvoriť aj na úrovni Európskej únie.
Kašický okrem iného hovoril v USA aj o boji proti terorizmu a zapájaní Slovenska do operácií krízového manažmentu. Minister informoval, že v budúcnosti sa Slovensko bude zapájať do dvoch až troch operácií. Prioritou je Afganistan, Cyprus a Balkán. "Čo sa týka Afganistanu, Slovensko splnilo všetky záväzky, ktoré pre alianciu deklarovalo," povedal. Okrem presunu vojakov do Kandaháru, zapojenia sa prác provinčných rekonštrukčných tímov rezort uvažuje o zapojení sa do lektorských a tréningových tímov a vyslaní zdravotníkov do pripravovanej vojenskej nemocnice v Kábule. Diskutovalo sa aj o spoločnom financovaní pri vysielaní vojakov do neplánovaných operácií NATO.
StoryEditor
Kašický: O protiraketovej obrane treba diskutovať aj s Ruskom
Vybudovanie protiraketovej obrany v Českej republike a Poľsku by malo byť predmetom širšej diskusie v rámci Severoatlantickej aliancie. Tento názor tlmočil minister obrany František Kašický v USA na veliteľstve pre transformáciu NATO.