StoryEditor

Rebríček kúpeľov. Boduje stred Slovenska

11.06.2009, 11:05
Aktualizované 17:55 | Brusno, Číž, Bardejov. Takto vyzerá top trojka najlepších kúpeľov na Slovensku. Prvý rebríček hodnotenia kúpeľných zariadení včera zverejnila poisťovňa Dôvera. Rajecké Teplice, Štós a Vojenské zdravotnícke zariadenia Tatranské Matliare ostali na chvoste.

Hodnotenie kúpeľov vychádzalo predovšetkým zo spokojnosti pacientov s personálom, ubytovaním, stravou a poskytnutou liečbou.

Kúpele hodnotili aj odborníci zdravotnej starostlivosti, ktorých zaujímalo vybavenie liečebných domov, zdravotnej časti, stravovanie, dostupnosť a prostredie kúpeľov, ako aj doplnkové služby. Do hodnotenia sa zapojilo približne 800 poistencov. "Každý desiaty, ktorý bol odliečený v kúpeľoch, vyjadril svoju spokojnosť s liečbou," povedal riaditeľ úseku nákupu zdravotnej starostlivosti poisťovne Martin Kultan.

Snažia sa byť lepší

Ako najlepšie sa v rebríčku umiestnili kúpele Brusno. "Z pohľadu pacientov boli hodnotené ako druhé najlepšie a patria medzi najlepšie v službách. Nadpriemerné známky dostali vo všetkých oblastiach, najmä čo sa týka vybavenia liečebných domov a zdravotnej časti," povedal Kultan. Kúpeľný dom v Brusne funguje už dvadsaťdva rokov. "Po rekonštrukcii sme otvorení druhý rok. Dva roky sme pracovali na tom, aby sme boli dobrí," povedal generálny riaditeľ kúpeľov Štefan Hrčka. Tvrdí, že aj v dnešnej situácii majú kúpele dobrú podporu bánk. "Sme financovaní slovenskou zahraničnou rozvojovou bankou, ktorá nás v každom projekte podporuje," vysvetlil. Ku každému pacientovi pristupovať individuálne. "Každý deň tiež vytvárame rôzne kultúrne podujatia, aby mali ľudia po procedúrach dôvod sa u nás zdržať. V súčasnosti máme vytvorenú dobrú rodinnú atmosféru a snažíme sa ju udržať aj výberom zamestnancov."

Pacienti tiež najlepšie hodnotili kúpele Číž. "Ich silnou stránkou je personál. Zo všetkých kúpeľov boli pacienti najspokojnejší s ubytovaním. Naopak, menej spokojní boli so stravou," povedal Kultan. Bardejovské kúpele skončili nadpriemerne vo viacerých oblastiach. "Patrí tam úroveň liečebných domov, stravovanie a veľmi dobre skončili aj v spokojnosti s liečbou." Slabšie bola hodnotená spokojnosť s personálom a s ubytovaním. Z prieskumu spokojnosti pacientov vyšli najlepšie kúpele Číž, Brusno a Dudince. Zo strany poisťovne zasa vyšli najlepšie Piešťany, Bardejov a Brusno.

Nepresné výsledky
Na chvoste skončili Vojenské zdravotnícke zariadenia v Tatranských Matliaroch. "Dopadli dosť zle pri spokojnosti s ubytovaním. Pacienti sa sťažovali na úroveň ubytovania a na čistotu. Vyšli zle aj pri našom hodnotení služieb," uviedla Zuzana Horníková z poisťovne Dôvera. Podľa generálneho riaditeľa kúpeľov Stanislava Rehuša sú však výsledky ankety zavádzajúce a nepresné, keďže sa do nej zapojil každý jej desiaty poistenec. "Kúpele neustále zlepšujú svoje služby na všetkých prevádzkach, pričom majú drvivú väčšinu spokojných poistencov," dodal. Rehuš tvrdí, že na poslednom mieste sa ocitli pravdepodobne z dôvodu, že medzi oslovenými boli prevažne tí, ktorí tam neabsolvovali kúpeľnú starostlivosť. "Z toho vyplýva, že objektívne posúdiť kvalitu zdravotnej starostlivosti a služieb mohlo naozaj len minimum poistencov," dodal.

Jedno z najhorších ubytovaní mali aj kúpele Štós. "Dosť zle dopadli pri hodnotení poistencov v súvislosti s poskytnutou liečbou a jej výsledkami. Čo sa nás týka, úroveň liečebných domov z hľadiska ubytovania a čistoty nedopadli pozitívne," vysvetlila Horníková. V Rajeckých Tepliciach mali zasa poistenci výhrady voči prístupu a správaniu sa personálu. "Medzi najnižšie patrila aj spokojnosť so zlepšením ich zdravotného stavu." Výsledky prieskumu nebudú mať podľa Kultana vplyv na kúpele. "Neplánujeme teraz robiť škrty v tom, že by sme neuzatvorili zmluvy. Určite však budeme smerovať pacientov do kúpeľov, ktoré poskytujú dobrú kvalitu a primeranú cenu, ako do kúpeľov, kde nie sú spokojní," dodal Kultan.

 Rebríček kúpeľov
 Poradie Názov kúpeľov
 1. Kúpele Brusno, a.s.
 2. Prírodné jódové kúpele Číž, a.s.
 3. Bardejovské kúpele, a.s.
 4. Slovenské liečebné kúpele Piešťany, a.s.
 5. Kúpele Nimnica, a.s.
 6. Kúpele Dudince, a.s.
 7. Špecializovaný liečebný ústav Marína, š.p.
 8. Kúpele Sliač, a.s.
 9. Kúpele Lúčky, a.s.
 10. Liečebné termálne kúpele, a.s., Sklené Teplice
 11. Kúpele Trenčianske Teplice, a.s.
 12. Slovenské liečebné kúpele Piešťany, a.s., Smrdáky
 13. Kúpele Nový Smokovec, a.s.
 14. Slovenské liečebné kúpele Turčianske Teplice, a.s.
 15. SLOVTHERMAE, Slovenské liečebné kúpele, podnik služieb, š.p.
 16. Kúpele Bojnice, a.s.
 17. Kúpele Vyšné Ružbachy, a.s.
 18. Wellness Kováčová, a.s.
 19. Slovenské liečebné kúpele Rajecké Teplice, a.s.
 20. Kúpele Štós, a.s.
 21. Vojenské zdravotnícke zariadenie, a.s., Tatranské Matliare
27. máj 2022 18:34